Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Notre Dame´ın Kamburu

Notre Dame´ın Kamburu

NOTRE - DAME´ın KAMBURU - Victor Hugo / Roman

İnsan hakkında düşünmek ve insana dair bir şeyler yapma niyeti içinde olan herkesin Victor Hugo okuyarak yola çıkmaları onlara çok şey ve özellikle zaman kazandıracaktır. Irk, din , dil, ırk , cinsiyet vb. her türlü ayrımcılığın çok da değişmeden hükümranlığının sürdüğünü fark edeceksiniz kitabı okurken. İlk sayfalarda biraz ağır gitse de sonradan gayet akıcı hale geliyor roman. Akıcı olduğu kadar kalıcı olduğunu da hissedeceksiniz. Ruhunuzda izler bırakacaktır muhtemelen. illeromanolsun.wordpress.com/tag/notre-damein-kamburu/ veya afede-hali.blogspot.com.tr/2013/05/notre-damein-kamburu.html bloglarında biraz daha fazla yorum okuyabilirsiniz kitap hakkında.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/watch

Kitaptan: *** Kadınların saygı gördükleri yerlerde Tanrı hoşnuttur, onların aşağılandığı yerde ise dua etmek yararsızdır....

*** Kibir felaketi ve utancı beraberinde getirir.

*** Hayat böyledir işte.
*** İnsana hep en iyi dostları çelme takar.
*** Gün ışığı herkesin malıdır. Ne diye bana yalnız geceyi veriyorlar?

*** Arslan kuyruğu olmak yerine sinek başı olmayı tercih ederim. 

*** Türklerin dediği gibi: Tanrı’dan ümit kesilmez. 

*** Merhamet yüce bir ruhun içini aydınlatacak tek ışıktır. Merhamet meşalesini diğer tüm erdemlerin önünde taşır.

*** Çocuklarımız bizim kemiklerimizin iliğidir.

*** Yüzüme bakma güzel kız, yüreğime bak benim.

*** Sevmek sahip olmak mıdır yoksa fedakârlık mı?
*** Büyük yapılar, büyük dağlar gibi, yüzyılların eseridir. Merhamet yüce bir ruhun içini aydınlatacak tek ışıktır.

*** Sevgi demeki iki kişi olmakla beraber, yine de tek bir kişi olmak demektir.

***Çünkü aşk bir ağaç gibidir, kendi kendine büyür,köklerini bütün varlığımızın en derinliklerine kadar uzatır ve genellikle yıkıntıya dönmüş kalpte yeşermeye devam eder.

Arka Kapaktan :
"Quasimodo", Paskalya´dan sonraki ilk pazara verilen addır aslında. XX. yüzyıl Parisi´nde Notre-Dame Kilisesi´nin ön avlusundaki kerevete, kimsesiz bebekler bırakılırdı. Başrahip Frollo, böyle bir günde bulduğu sakat bebeği himayesine aldı ve ona Quasimodo adını verdi. Onu büyüttü ve zangoçluk işini verdi; ancak çanın sesi altın kalpli Quasimodo´nun giderek sağır olmasına yol açacaktı. Quasimodo, koruyucusu kabul ettiği Frollo´ya büyük bir sevgi ve bağlılık duyarak büyür. Oysa başrahip karanlık içdünyasına hapsolmuş, dizginleyemediği nefretinin pençesinde kıvranan biridir.

Hayatı, çanlar ve Notre-Dame Kilisesi´nden ibaret olan Quasimodo, güzeller güzeli çingene kızı Esmeralda´ya, ilk görüşte büyük bir aşkla vurulur. Ne var ki başrahibin gözü de Esmeralda´dadır. Esmeralda´nın dünyasındaysa Yüzbaşı Phoebus´ten başka hiç kimseye yer yoktur. Artık sevgi ile nefretin, iyilik ile kötülüğün kıyasıya mücadelesidir yaşanan.
Victor Hugo, olayları ince ince ördüğü Notre-Dame´ın Kamburu adlı ünlü eserinde, insan hayatında kaderin yerini de sorgulamış, kaleme alındığından bu yana birçok sanat eserine, özellikle de filmlere esin kaynağı olan muhteşem bir roman çıkarmıştır ortaya.

Notre-Dame´ın Kamburu aynı zamanda Paris kentinin romanıdır. Hugo, şehrin o dönemini adım adım, duvar duvar, tarih tarih, o olağanüstü zengin diliyle anlatmış, Paris´in, diğer karakterlerden rol çalmasına yol açmıştır.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.