Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

İçimizdeki Şeytan

İçimizdeki Şeytan

İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN / Sabahattin Ali / ROMAN

Yine muhteşem bir Sabahattin Ali klasiği. Bu eserinde daha çok bir sosyal eleştiride bulunuyor yazar. Aydınlarımızın aslında ne kadar aymaz ve vurdum duymaz oldukları vurgulanıyor hikayede. Aydınlar sorumluluk sahibi olsalardı acaba toplum nerede olurdu? sorusunun da düşünülmesini sağlıyor kitap. Fazla söz söylemeye gerek olmamalı . Okunmalı ve kitaplıkta her zaman el altında bulundurmalı "İçimizdeki Şeytanı"ı.

kitaplarimolmadanasla.blogspot.com.tr/2014/10/sabahattin-ali-icimizdeki-seytan.html veya edebiyatingrihucreleri.blogspot.com.tr/2014/12/icimizdeki-seytan-sabahattin-ali.html tıkladığınızda bu güzel eserle alakalı daha geniş özet ve yorumları bulacaksınız.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/watch

Kitaptan : ***İnsan dünyaya sadece yemek, içmek, koynuna birini alıp yatmak için gelmiş olamazdı. Daha büyük ve insanca bir sebep lazımdı.

***Etrafımız o kadar çirkefle dolu ki, temiz kalmak için tek çare kendi dünyamıza çekilmek.(Sayfa 147)

*** İlkbahar gibi bir mevsimi olan bu dünya, üzerinde yaşanmaya değer... Ne olursa olsun...(Sayfa 61)

***Kullanamadıktan sonra göğsümüzü dolduran hisler ve kafamızda kımıldayan düşünceler neye yarardı?

*** Yüksek insan dışına değil, içine kıymet verendir.

*** Ben şuna inanıyorum ki, üç buçuk günlük ömrümüzü kendimize zehir etmemek için ne mazideki hayatımıza ve kaçırdığımız fırsatlara ne de istikbalin olmayacak hülyalarına kulak asmayarak bugünümüze hapsolup yaşamalıyız.

*** İyilik demek kimseye kötülüğü dokunmamak değil, kötülük yapacak cevheri içinde taşımamak demektir.

*** Unutmayın ki, dünyada en korkunç şey, ümidini kaybetmektir.

Arka Kapaktan :

İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması... İçimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu... İçimizdeki şeytan yok... İçimizdeki aciz var... Tembellik var... İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var..."
Bu romanında, toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın "kapana kısılmışlığını" gösteriyor Sabahattin Ali.
Aydın geçinenlerin karanlığına, "insanın içindeki şeytan"a keskin bir bakış.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.