Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Yaban

Yaban

YABAN - Yakup K. Karaosmanoğlu / Roman

1. Dünya savaşı ile Sakarya meydan muharebesi yıllarında Anadolu´da yaşanmış bir dönem romanı. O yıllarda yaşanan olayları ve insanımızı biraz daha yakından göreceksiniz. Kötü dönemlere tekrar düşmemek için bu tür eserlerin okunması ortak sorumluluğumuz olmalı. crazydreamernora.blogspot.com.tr/2015/06/yaban-tantm-inceleme.html ve blog.milliyet.com.tr/AramaBlogger/yaban-in-ozeti--bugunlerin-ozeti/Blog/ bloglarında bu klasiğimizle ilgili daha detaylı değerlendirmeler okumanızı öneririz.

www.youtube.com/watch www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/

Kitaptan:*** Kah zihnimi büyük ve önemli şeylerle işgal ederek, acımı unutmaya çalışıyorum. Kah okuyorum, okuyorum, okuyorum.

*** Asıl mutlu açlardır, zira doyacaklar. Asıl mutlu çıplaklardır, zira giyinecekler. Asıl mutlu zülüm görenlerdir, zira adalete kavuşacaklardır.

*** Fakat, sular, en sert taşlarda bile izlerini bırakılar.

*** Ölmeye razı olmak... Şimdiye kadar hangi milletten bu kadar ağır bir şey istenilmiştir?

*** Yalnızlık dinmeyen bir sızıdır.

*** Bir Türk için İzmir ne ise Sivas da odur. Diyarbakır ne ise Samsun da odur. İzmir zapt olundu mu, bütün Anadolu´nun ilmiği düşmanın elinde demektir. Orası kurtulmayınca burası kurtulamaz.

*** Şimdi ne görüyorum? Anadolu... Düşmana akıl öğreten müftülerin, düşmana yol gösteren köy ağalarının, asker kaçağını koynunda saklayan zinacı kadınların, frengiden burnu çökmüş sahte sofuların, cami avlusunda oğlan kovalayan softaların türediği yer burasıdır.

Arka Kapaktan: Kendi dönemi içindeki gerçekçilik anlayışına uygun olarak yazılmış olan Yaban´da Yakup Kadri, I. Dünya Savaşı´nın bitimiyle birlikte Sakarya Savaşı´nın sonuna kadar olan sürede bir Anadolu köyünde, köylüleri, köyün durumunu, Milli Mücadeleye ilişkin tavırlarını bir aydının gözüyle verir. Yaban için bu eser benliğimin çok derinliklerinden adeta kendi kendine sökülüp, koparak gelmiş bir şeydir diyen yazar, bu romanda ortaya koyduğu birçok soruna daha sonra yazacağı Ankara´da cevap bulmaya çalışacaktır./

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.