Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Güneş Çavması

Güneş Çavması

GÜNEŞ ÇAVMASI - Dünya Varmış / Roman

"Çavdar Tarlasında" Sallinger "Bir kitabı okuyup bitirdiğiniz zaman, bunu yazan keşke çok yakın bir arkadaşım olsaydı da, canım her istediğinde onu telefonla arayıp konuşabilseydim
diyorsanız, o kitap bence gerçekten iyidir" der kahramanın ağzından. Biz de satırların arasında dolaşırken yazarı ile tanışmak istedik. Öyle bir kitap. Belki edebi yönünün çok kuvvetli olduğunu söyleyemeyiz ama satırların sizi de içine alıp şehir şehir, sokak sokak , hane hane dolaştıracağına inandığımız samimi bir öykü. Muhtemelen baskısı yok gibi kitabın. Varsa da yoksa da bir an önce edinip okumanızı salık veririz. Bu arada iki yıl kadar önce bu güzel romanı okumamızı öneren kitap dostuna ve tabii yazara teşekkür ederiz. Okurlara da keyif almalarını dileriz.

"Hayata dair düşünmeye ufak ufak cesaret edenlere önerilebilecek bir kitap, yeni bir okuma deneyimi. İyi seyirler…" diye son veriyor kitapla ilgili değerlendirmesine bir kitap okuru birgunkitap.blogspot.com.tr/2014/01/yeni-bir-okuma-deneyimi-gunes-cavmas.html blogunda. Detayını okumak isteyebilirsiniz. Bu linkte de baharrenkleri.blogspot.com.tr/2015/05/gunes-cavmas.html bir başka okurun yorumlarına göz atabilirsiniz.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/watch

Kitaptan:*** Yaşanan her şey hayatımızda yerini almıştır zaten, reddetsek ne olacak ki? Yanlış olduğu ortaya çıkana kadar her şey doğrudur. Yanlışsa da bitirirsin. (Sayfa 24)

***Yani hayatında bir şeyler sürekli değişiyor ama değişmeyen tek şey senin şikayetlerin. (Sayfa 38)

***Arkadaşlar hepimiz hayatımıza el koymalıyız. (Sayfa 38)

***Kalbine rahat ol kızım, sıkma kalbini. (Sayfa 46)

***Hayal vadeli hesaptır. Gerçekleşen her hayal ise cebindeki paradır. Nakit severim ben..(Sayfa 46)

***Çiçekleri taklit edememek ne kötü diye düşündü. (Sayfa 108)

***...Eve girip çıkarken çeşitli çiçekler bana gülümsesin istiyorum. ...Hatta mümkünse bazıları kahkaha atsın istiyorum...Ve çiçeklerin hiçbiri bana küsmesin istiyorum. Hatta suratlarını buruşturmasınlar bile. (Sayfa 109)

***Bir insana yalan söylemek pis bir şeydir! Nedeni ne olursa olsun. Yalan kirdir!
Yok iyi niyetle söyledim, yok senin iyiliğin için söyledim...Geç bunları... Bunların hepsi ikiyüzlülük!...
Ne aşk acıtır insanı ne ayrılık! Gerçek acıtmaz insanı..Sahte acıtır! İnsanı acıtan tek şey yalandır...(Sayfa 138)

***Ha yoklukla övünmüşsün ha varlıkla...Aynı şey, sonuçta övünüyorsun..Ama tabii...Bir şeyle övünmek de yerinmek de egoya ait bir durum. (Sayfa 138)

***Hepimiz insanız, hepimiz şu dünyadan gelip geçiyoruz. Nedir bu ayrılığa sebep? (Sayfa 161)

***Kendini başkalarından bilme! Başkalarının övgüsüyle sevinen ,başkalarının yergisiyle de yıkılır.Kendine uğramadan gitme bu dünyadan...

***Ben aşkı başımın üstünde taşıdım. Acı verdiği zaman fırlatıp atmadım, inkar etmedim. Aşk, var oluşun içimde titreyerek beni kendime götürmesiydi. Uğur gitti ama ben kendimi buldum ve hep kendimde kaldım.
Sevgi hep içimde kaldı ve ben sevgiyi yaptığım her şeye, birlikte olduğum herkese ve her şeye bulaştırdım.
Sadece gerçekten yaşayanlar korkmaz ölümden, anlamında bir şeyler okumuştum bir yerlerde... Hayatın hakkını vererek yaşadım ve yaşıyorum. Şimdi ölüm vakti ise öleceğim. (Sayfa 340)

*** Bir insan bir şey okurken ortada kendi yoksa ne olur? Okumaya karşı değilim ama okuyan kim? Sen misin? Sen tam olarak sen olmadan okursan ne faydası var?

*** Gerçeğe sadık kalın...Bir şeyi yaşarken...Konu ne olursa olsun, gerçekten yana olun, hayatınız da değişsin, dünya da...

*** Her insan derviştir aslında...Kendisiyle tanışsın yeter ki.

*** Geçmişten bugüne bakmak içini ne kadar daraltıyorsa, gelecekten bugüne bakmak o kadar hafifletirdi.

*** İnsan...Yakın uzak fark etmez, başka bir insana samimi olamıyorsa... Aslında kendine samimi olamıyordur...Başkasına yalan söyleyen kendine yalan söyler!

Arka Kapaktan: Heidi, Peter ve beyaz sakallı dedeye borcum vardı yıllardır, ödemek istedim Annemi doğurmak istedim belki ve çocuğumdan doğmakÇilek kokulu karlar yağdırmakHayaller ateş alsın istedimEski köye yeni adetler getirmekHayatın ortasına çivileme atlamak ve ölümle kadeh tokuşturmakVe en çok da yeni bir oyun bulup kan ter içinde kalana kadar oynamak istedim.

Güneş Çavması Hayata dokunan ve hayatla dokunanların Kendine uğramadan bu dünyadan gitmeyenlerin Bir yaprağın neşesini görüp de alkışlamadan geçemeyenlerin Saat kurmaya başlayınca oyun kurmayı unutmayanların Kalbi üşüyünce aşka, ömrü üşüyünce dosta sarılanların Kederden gülücük yapanların Düş çıkartmalarını ruhlarından söküp atamayanların hikayesi

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.