Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Korku Kültürü

Korku Kültürü

KORKU KÜLTÜRÜ - Doğan Cüceloğlu / PSİKOLOJİ

Kendini tanımak isteyen okurların okuması gereken önemli eserlerden biri. Kendine, çocuğuna, ailesine, topluma yatırım yapmak, değer katmak isteyen herkesin kitaplığında bulunması gereken eser. Aslında Hocamızın tüm eserleri kitaplıklarda yer almalı ve ara ara tekrar okunmak üzere eksik bırakılmamalı deriz.

dogalvekeyifli.blogspot.com.tr/2014/01/korku-kulturu-dogan-cuceloglu.html veya aysegulkarahan.com/2014/06/26/sonunda-ne-ozellikler-kazanmisiz/#more-55 adreslerinde "Korku Kültürü" ile ilgili daha detay yorum ve özetlere göz atmanızı öneririz.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/watch

Kitaptan:***Gelişmiş, olgun insan, verdiğin mesajların farkındadır ve onlarda sorumluluk alır; gelişmemiş insan farkında degildir ve doğal olarak farkında olmadığı şeyden sorumluluk alamaz.

***Bir insan, özünü gerçekleştirdiği zaman mutlu olur. O öz yaratıcıdır. O öz üreticidir. O öz paylaşımcıdır. O öz candır.
Bir insan, özünü gerçekleştirdiği, yaratıcı, üretici ve paylaşımcı olduğu zaman, onun yaşamı anlamlı ve coşkulu olur.

***Uygarlıklar, bilgi değil, farkındalıklar üzerine kurulur.

***İnsan ben olmayı gerçekleştirmeden biz olmayı gerçekleştiremez. Kendi özünü mutlu etmeyi beceremeyen insanlardan mutlu bir toplum oluşmaz.

***Gerçek sevginin en temel özelliği kişiyi olduğu gibi, neredeyse, o haliyle kabul etmesidir. O nedenle sevginin temelinde kişinin özüne koşulsuz bir saygı vardır. Seven, sevdiğini değiştirmek istemez, onun gelişmesine olanak sağlamak ister ve onun olabileceğinin en iyisi olmasını ister.

***Bir insanın anavatanı çocukluğudur; çocukluğunu doya doya yaşayamamış bir insanın mutlu olması çok zordur. O nedenle bir anne babanın en temel görevi çocuklarının çocukluğunu doya doya yaşamalarına olanak yaratmaktır.

Arka Kapaktan:

Cüceloğlu´nun, "Mış Gibi" Yaşamlar adlı kitabının devamı...

Bir toplumda "korku kültürü" egemense, orada ne "gerçeğe koşulsuz saygı" vardır ne de ´can´ önemsenir. Her şeyde olduğu gibi bilimsel düşünce de gelişemez ve hayatlar ancak "mış gibi"yaşanır.

Doğan Cüceloğlu, oğlu Timur ve öğretmen Arif´le bir Türkiye yolculuğuna çıktı. Bu yolculukta, "Niçin ´mış gibi´ yaşıyor ve bunu sürdürüyoruz?" sorusuna yanıt aradı ve ´mış gibi´liğe neden olan durumları irdeledi.

Cüceloğlu şimdi okurlarına soruyor: Bizimle yolculuğa var mısınız? Korku kültüründen kurtulmak için üçümüz el ele verdik, aydınlığa bir adım attık; bize katılmak ister misiniz? Haydi öyleyse!

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.