Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Aşina Güzeller

Aşina Güzeller

AŞİNA GÜZELLER - İskender Pala / Hikaye - Deneme

Tarihten duyduğumuz (veya duymadığımız) öykülerden oluşmuş eser okuru Divan Edebiyatı ile biraz daha yakınlaştırıyor. Yazarın üslubu aşina ise kolayca okuyabilirsiniz. Aksi halde biraz zorlayabilir. Yine de zaman ayırmaya, biraz güçlük çekilse de, zaman ayırmaya değeceğini düşünüyoruz. www.kitapyurdu.com/kitap/asina-guzeller/64410.html burada çok sayıda okur yorumuna göz atmanızı öneririz.

javascript:ntrTemp();  adresinde kitaptan yapılmış alıntılar, içeriği hakkında bilgi verecektir.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Kitaptan : ***Bir milletin kültürleri bir bütündür ve bütün halinde süreklilik gösterirse mana kazanılır.

***Kanaat, ancak şükür ile hayatiyet bulur. Bunun tersi hırs ve tamahtır ki hafazanallah kulluğu zedeleyip zayıflatır.

***Tarihini unutan millet, avunmak için kendine efsane yaratır.

***Malum ola ki, sigaranın hasarını puro temizler. Puronun hasarını pipo, piponunkini de nargile temizler. Nargileyi ne temizler deyu sual olunur ise, Allahu alem onu da teneşir temizler!..

Arka Kapaktan:

Yüksek medeniyetler, millete ait maddi ve manevi değerlerin tümünü, zaman içerisinde kendisine has duyuş, düşünüş ve ifade ediş tarzı ile kültürlerine sindirirler ve gelecek nesillerini onunla korumuş olurlar. Osmanlı medeniyetinin söze verdiği değer, nesirden ziyade şiirde kendini göstermiş ve en çarpıcı, en gizemli ifadeler daima şairlerce telaffuz edile gelmiştir. Divan şiiri, asırlardan süzülerek akan bir kültür tecrübesinin sarraf titizliğiyle işlenmiş bir ifadesinden ibarettir. Orada daha evvel rastladığımız Müstesna Güzeller´i, Şairlerin Dilinden sizlere tanıtmaya çalışmış idik. Geldiğimiz noktada okuyucudan gördüğümüz ilgi ve teveccüh, bize o has bahçede tanıştığımız Âşina Güzeller ile daha sıcak ve daha sık sohbet imkanları verdi. Kitabımızın sayfaları arasında gezinirken sizin de klasik şiir zevkimizin güzellerine rastlayacağınızı ve onlarla, aranızda bir göz ve ses aşinalığı bulacağınızı umuyoruz. Çünkü onlar, bizatihi biz demektir, siz demektir.
Tuttuğumuz yol, yürüdükçe uzayan ve her durağında bir başka hayranlıkla seyrettiğimiz asude güzellikleri olan bir yoldur. Bu vadide görülecek daha nice menziller, gidilecek daha nice mesafeler vardır. Bu yolculuktan gayemiz, altı asır bizim olan, ancak son bir asırda üzerini küllendirdiğimiz bir güzellikler manzumesini sizlere yeniden tanıtabilmek ve sevdirebilmektir. Rastladığımız aşina güzelleri sizinle birlikte seyretmekten, ortak dostluklarda buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.