Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Kayı 1 Ertuğrul´un Ocağı

Kayı 1 Ertuğrul´un Ocağı

KAYI 1 Ertuğrul´un Ocağı - Ahmet Şimşirgil / TARİH

Tarih üzerine akademik çalışmaları olan ve halen Marmara Üniversitesi Tarih bölümünde öğretim üyeliğine devam etmekte olan bilim insanı yazarın yedi kitaplık serisinin ilk basamağı, Ertuğrul´un Ocağı. Kaynakçası olan bu çalışmasında, Hocamızın televizyon programlarında kullandığı üslubu satırlarına da yansımış ve ortaya oldukça akıcı olan bir kitap çıkmış. Tarih üzerine meraklı okurların kısa sürede bitireceği, yorucu olmayan bir eser. ahmetsimsirgil.com/kayi-1/ adresinde yazarın kendi sitesini ziyaret edebilirsiniz. hayalimdekikutuphane.blogspot.com.tr/2016/03/kayi-i-osmanl-tarihi-ertugrulun-ocag.html adresinde kitabı okuyan bir bloggerın kısa değerlendirmesini okuyabilirsiniz.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Kitaptan : ***Bir yeniçerinin ifadesiyle:
``Biz, Padişahım sakın aramızdan çıkma dedik. Ancak cesur ve gayyur hanımıza dinletemedik. Bizim aramızdan çıktı. Bir zaman sonra gördük ki Timur`un askeri hünkarımızı ele geçirmiş. Timur`a götürdüler. Bizde teslim olduk. Eğer Yıldırım Han sözümüzü dinleyip aramızdan çıkmasıydı, gece karanlığında biz onu alıp giderdik. Timur`un askeri bizi asla bulamazdı...``

***Hayat herkese giydirilen emanet bir elbisedir. Bununla akıllı kişiler övünmekten ar eyler. Asıl olan, iyi anılar bırakmaktır. Her kişinin nefesleri sayılı, sonu da bilinmektedir. Yaşamaktan sonra ölüm gerçek olup, cihanı yaratan da, ´Hayat ve ölümü yarattı´ buyurmakla buna işarette bulunmuştur. Böylece herkesin, ölümünün her an hazır olduğunu ve ruhları alan meleğin de ensesinde beklediğini bilmesi gerekir.

***Korkusuz Jean ve arkadaşları, "Bu andan itibaren Yıldırım Bayezid´e karşı gelmeyeceğimize ve ona karşı silah kullanmayacağımıza namus ve şerefimiz üzerine yemin ederiz" deyince, Bayezid Han; "Bana karşı silah kullanmayacağınıza dair ettiğiniz yeminleri size iade ediyorum. Gidiniz, yeniden ordular toplayınız ve bizim üzerimize geliniz. Bana bir kere daha zafer kazanmak imkanı sağlamış olursunuz. Zira ben, Allahü tealanın dinini yaymak ve O´nun rızasına kavuşmak için dünyaya gelmişim" dedi. (Niğbolu Savaşı)

Arka Kapaktan: Devletleri devlet yapan unsur ve değerleri yazmak; padişahlarının veya devlet adamlarının düşünce yapısını, maksadını, ideallerini ve sevdalarını da belirtmektir tarih. Yoksa tahta çıkış ve iniş tarihleri, fethedilen yerler, kaybedilen bölgeler gibi kuru ifadeler okuyucuya tarih zevki, tadı, şuuru ve sevgisi vermekten uzak kalacaktır.

Ayrıca tarih bir ibretler hazinesi, milletlerin hafızası, hadiselerin ilmi, insanlığın romanı ise ondan istifade etmek en önemli husustur. Bu düşünceler içerisinde adaleti, şefkati, hoşgörüsü ve ihsanı ile kalpleri kazanan; yiğitliği, cesareti, cömertliği ve şecaati ile dosta güven, düşmana korku veren; dünya siyasetini yönlendiren; kültür ve medeniyet hamleleri ile göz kamaştıran Osmanlı´nın altı asırdan fazla üç kıtada süren devlet serüvenini, bir tarih ziyafeti halinde bulacaksınız bu kitapta.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.