Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Sofie´nin Dünyası

Sofie´nin Dünyası

SOFİE´nin DÜNYASI - Jostein Gaarder / FELSEFE

Yazar, 15 yaşında Sofi isimli Norveçli bir genç kızın felsefe öğrenme serüvenini anlatmış. Tabi kitabın nerdeyse 600 sayfayı bulması, kitabın baştan sona okunabilirliğini zorlaştırıyor.

Kitapta Batı felsefesini Sokrat, Aristoteles´ten başlayarak yakın günümüze kadar izleyebiliyorsunuz. Ancak kitapta Doğu ve İslam felsefesi ile ilgili hemen hemen hiçbir şey yok? Oysa kitabın "Ortaçağ" bölümünde yazdığı üzere; " Tüm Ortaçağ boyunca matematik, kimya, astronomi ve tıp bilimlerinde en ileri ulus Araplardı. Günümüzde hala Arap rakamlarını kullanıyoruz. Bir çok alanda da Arap kültürü Hristiyan kültürden daha ileri bir durumdaydı.". Bu yönde büyük eksikliği olmasına rağmen batı felsefe tarihine kısa bir göz atmak için okunabilecek bir kitap.

Yine de tekrar belirtmekte yarar var ki, felsefe, felsefe tarihi, kuantum fiziği ilgilenmediğiniz alanlar ise kitap pek de hoşunuza gitmeyebilir. Her şeye rağmen biz okuduk ve batı felsefesi hakkında kısa bir göz atmak için bulunması adına kütüphanemize koyduk.

www.youtube.com/watch isteyenler buradan kitabın filmini izleyebilirler.

· https://www.facebook.com/pages/Kitap-Okumak-‰C4‰B0ster-misin/327927040637181

· https://twitter.com/kitap_okumak

Arka Kapaktan :

"Benzer insanların", yüzeysel bilgilerin geçerli olduğu çağımızda, "3000 yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan günübirlik yaşayan insandır" diyen Goethe´nin günübirlik insanlarından olmama yolunda ciddi bir adım.

15. yaşgününü kutlamaya hazırlanan Sofie, bir gün posta kutusunda "Kimsin" yazılı bir not bulur. Bu sorudan hareketle, bütün bir felsefe tarihinde sorulmuş soruları ve cevapları, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatan Jostein Gaarder, Umberto Eco´nun "Gülün Adı"nda Ortaçağ teolojisini romanlaştırma gücünü bu kitabında felsefede gösteriyor.

Gaarder (1952) özellikle gençliğe yönelik kitaplarıyla tanınan Norveçli bir felsefe öğretmeni.

"Sofie´nin Dünyası" yayınlandığı 1991 yılından bu yana aralarında Korece, Rusça, Japonca, Arapça gibi diller de olmak üzere kırka yakın dile çevrilmiş ve yayınlandığı her ülkede en çok satan kitap olma başarısını elde etmiştir.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.