Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

İyi Hissetmek

İyi Hissetmek

İYİ HİSSETMEK - Dr. David Burns / PSİKOLOJİ - Bireysel Gelişim

Psikoloji ilgi alanınızda ise çekinmeden alın okuyun. Netice de yazar uzman bir psikiyatrist ve meslektaşlarının yaptığı gibi yıllar içinde bizzat yaşayıp, deneyimlediği farkındalıklarını okurları ile paylaşmakta, onlara ışık tutmaya çalışmakta. Hayatınıza az çok ama mutlaka bir şeyler katacaktır. www.hthayat.com/saglik/psikoloji/haber/1013901-mukemmeliyetciligi-yenmenin-yollari-nelerdir-7-bolum linkinde mükemmeliyetçilik ile ilgili kısa bir alıntı bulacaksınız. haleninharesi.blogspot.com.tr/2012/04/iyi-hissetmek-drdavid-burns.html veya.javascript:ntrTemp(); adreslerinde üç farklı kitap okurunun yorumlarını okumanız kitap hakkında biraz daha detay bilgi edinmenizi sağlayabilir.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Kitaptan:

*** İnsan olmanın bir yanında zaman zaman altüst olmak da vardır, yani size sonsuz bir huzura kavuşamayacağınızı söyleyebilirim!

*** İşimi sonuç yerine süreç üzerinden değerlendirmeyi öğrenmem büyük kişisel zaferdi. Bir hasta olumsuz bildirimde bulunursa ondan öğrenmeye çabalarım. Bir hata yaparsam onu düzeltmeye girişirim; pencereden atlamama gerek yoktur.

*** Sürekli devam eden kronik depresyona ´distemik bozukluk´ denir. Kulağınıza çok fiyakalı bir ad gibi gelse de, aslında basit bir anlamı vardır. Bütün söylemek istediği "Bu adam aslında çoğu zaman çok karamsar ve negatiftir." cümlesidir.

*** Bilişsel Çarpıtmanın Tanımları;
1-Hep ya da hiç düşüncesi
2-Aşırı genelleme
3-Zihin filtresi
4-Olumluyu geçersiz kılmak
5-Sonuçlara atlamak
6-Büyütme ve küçültme
7-Duygusal kararlar
8-"-meli, -malı" cümleleri
9-Etiketleme
10-Kişiselleştirme

*** Size kötü hissettiren sadece ve sadece kendi düşünceleriniz; dünyada size zulmeden tek kişi kendinizsiniz.

*** Hoş olmayan duygular sadece olumsuz bir şey düşündüğünüzün ve ona inandığınızın göstergesidir.Duygularınız, yavru ördeklerin annesini izlemesi kadar mutlak biçimde, düşüncelerinizi izler.Ama yavru ördeklerin sadakatle izlemesi, annenin gittiği yeri bildiğini göstermez.

*** Diğerlerinin mükemmel olmaları konusunda ısrarcı davranırsanız, çok basit bir şekilde kendinizi mutsuz edersiniz.

*** Birisi, uygunsuz bir biçimde gerçekten yararınıza olacak bir şeyi yapmanızda ısrar ederse bu oldukça karmaşık olabilir.Bu sizi "kazanamaz" duruma sokar;çünkü, o kişinin dediğini yapmayı reddederseniz, sadece onunla inatlaşabilmek uğruna yenik duruma düşersiniz.Diğer taraftan, onun dediğini yaparsanız, ele geçirilmiş hissedersiniz.Zorlayıcı taleplere boyun eğdiğiniz için, onun sizi kontrol ettiği duygusuna kapılırsınız ve bu durumda kendinize saygınız kalmaz.Kimse baskı altında kalmak istemez.

*** Toplumsal istikrar olmadan uygarlık olmaz. Bireysel istikrar olmadan da toplumsal istikrar olmaz.

*** Ya kendinizi sınırlı bilgisi olan ve mükemmel olmayan ve zaman zaman hata yapabilen biri olarak kabul edeceksiniz ya da kendinizden nefret edeceksiniz.

*** Empati, davranışlarınızın iyi veya kötü sonuçlarını görebilme becerisidir. Empati, kendinize ve diğerlerine yaptıklarınızın etkisini kavrayabilme ve kendini doğuştan kötü olarak damgalamadan uygun ve gerçek bir pişmanlık ve üzüntü hissedebilme kapasitesidir. Empati, suçluluk hissetmeksizin, davranışlarınızı ahlaki ve işleri kolaylaştırıcı biçimde yönlendirecek gerekli zihinsel ve duygusal iklimi sağlar.

*** Diğer insanlar hakkınızda iyi veya kötü ne isterlerse düşünebilirler veya söyleyebilirler, sizin duygularınızı etkileyecek tek şey kendi düşüncelerinizdir.

*** Öncelikle, yaptıklarınız sayesinde değer kazanamazsınız. Başarılar size tatmin getirebilir ama mutluluk değil. Başarılara dayalı özgüven "sahte" bir güvendir, gerçek değildir!

*** İyi hissetmekle iyi olmak arasında pek çok fark bulunmaktadır. İyi hissetmek, basit haliyle acı veren semptomların geçici olarak ortadan kaybolmasıdır. İyi olmak ise;
1-Niçin depresif olduğunu anlamaktır.
2-Niye ve nasıl iyileştiğini bilmektir.
3-Kendine güvenin ve benlik değerinin sağlanmasıdır. Kendine güven, kişisel ilişkilerinizde ve kariyerinizde başarılı olma alanında şansınız olduğu hissine dayanır. Benlik değeri ise, yaşamınızın herhangi bir noktasında başarılı olun veya olmayın azami düzeyde kendinizi sevebilmeyi ve eğlenebilmeyi yaşantılama kapasitesidir.

4-Depresyonunuzun daha derindeki nedenlerine işaret edebilmektir.

*** Birisi size onay vermediğinde kendinizi otomatik olarak aşağılamak gibi kötü bir huy geliştirmiş olabilirsiniz. Bu eğilimi çocukken kazanmış olmak sizin hatanız değildir ve bu kör noktayla büyüdüğünüz için kendinizi suçlamayın. ancak bir erişkin olarak, bu konuları gerçekçi biçimde ele almak ve bu özgül duyarlılıktan vazgeçmek için gerekli adımları atmak sizin sorumluluğunuzdur.

*** Sonuç olarak, siz sadece siz kendinizi mutlu edebilirsiniz. Başka hiç kimse değil.

*** Kendini değerli hissedebilmek için birine gereksinim duyan bir pozisyona girerseniz, etrafa şöyle diyor olursunuz: "Beni sahiplen´ Benim doğuştan gelen bir değerim yok ! kendime dayanamıyorum." Çok az alıcı bulacaksınız!

*** Bir şeyi istemekle ona gereksinim duymak arasında fark vardır. Oksijen bir gereksinim, sevgi ise bir istektir.
Sevgi erişkin bir insanın gereksinim duyduğu bir şey değildir ! Diğer insanlarla sevgi dolu ilişkiler kurmak istemek doğaldır. Bunda yanlış bir şey yoktur. Sevdiğiniz birisiyle güzel bir ilişki içinde olmak çok keyiflidir. ancak, yaşamak veya mutluluğunuzu tepelerde yaşayabilmek için dıştan gelen onaya, sevgiye ve ilgiye gereksiniminiz yoktur.

*** Depresyon, veba gibidir. Statü dinlemez ve kaliteli evlerde yaşayanları vurduğu kadar orta veya ortanın altındakileri de vurur.

*** ...Anlamsız bir mükemmel olma dürtüsüne iten şey korkudur.

*** ...Korkularınızın kaynağını öğrenmek, sizin için altın bir fırsat olabilir. Korkularınızdan kaçmak yerine, sağlam durun ve korktuğunuz şeyle yüzleşin.

*** Çektiğiniz acıların nedeni gerçekler değil, çarpıtılmış düşünceleriniz ve yanlış varsayımlarınızdır.

Arka Kapaktan:

Tüm Dünyada 3 milyondan fazla satan kendine yardım kitabı..

İYİ HİSSETMEK iyi hissediyor...

Endişe,Suçluluk,kötümserlik,erteleme,düşük benlik saygısı ve depresyonun diğer "dipsiz kuyu"larından, kendinizi ilaçsız kurtarabilirsiniz.İYİ HİSSETMEK´TE Psikiyatrist David Burns, sizi harekete geçirecek ve hayata daha olumlu bakımanızı saglayacak bilimsel olarak test edilmiş teknikler sunuyor...

Duygudurumunuzdaki dalgalanmaların nedenlerini anlayın
Olumsuz fikirleri kafanızdan silip atın
Suçluluk duygunuzla başa çıkın
Sevgi ve onay bağımlılığınızın üstesinden gelin
Özgüveninizi arttırın
´Hiç bir şey yapmamak´ ile baş edin
Depresyonun acı veren girdabından kurtulun
´Okunacak ve tekrar okunacak bir kitap! ´
Los Angeles Times