Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Geyikli Park

Geyikli Park

GEYİKLİ PARK - Sunay Akın / DENEME - Tarih

Bu toprakların ve insanlarının tarihini, yaşadıklarını öğrenmek için okunmalı kitapları yazarın. Bir kitabını okursanız muhtemelen bütün kitaplarını okumak isteyeceksiniz. Her biri birbirinden güzel yaşanmışlıkların aydınımızın akıcı anlatımı ile buluşunca elden bırakmadan okunacak eserler ortaya çıkıyor. Geyikli Park ta bunlardan biri. Sunay Akın kitaplarını her yaştan okura hediye olarak verebilirsiniz. Hediye ettiğiniz okur, kitabın yarısına gelmeden size teşekkür edecektir muhtemelen.

www.benolmeden.com/2013/11/sunay-akin-geyikli-park.html buradan bir okurun kitapla ilgili kısa bir değerlendirmesini okumanız öneririz.

Kitaptan:***Bir ülkenin geleceği politikacılarının vaatlerinde değil, çocuklarının oyunlarında, hayallerindedir.

***Bir toplumda çocuğun dünyası önemsenmiyor, aşağılanıyor ve küçümseniyorsa, orada demokrasi değerlerini yaşatmanın olanağı yoktur.

***Tarihi "tarih" yapan kralların, yönetenlerin, egemen güçlerin yaldızlı emirleri değil, onların karşısında insanlığın söylediği sözdür.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Arka Kapaktan :

Falih Rıfkı Atayın Ateş ve Güneş adlı kitabında, bir subayın kendisine yönelttiği şu eleştiriyle Çanakkale direnişine hak ettiği değeri vermeyişimizin çok eskilere dayandığını görebiliriz:
"Siz gençler ne tembelsiniz? Hiçbir şey yazmıyorsunuz. Çanakkaleye bir torpido şair ve ressam gitti. Daha bir kitap bile görmedik."

Oysa Çanakkaleyi ziyaret ederek, izlenimlerini aktarmaları istenen sanatçı heyeti, 11 Temmuz 1915te Sirkeciden trenle yola koyulur. Davete, aralarında İbrahim Çallı, Enis Behiç, Hamdullah Suphi, Ömer Seyfettin, İbrahim Alaattin, Nazmi Ziya ve Mehmet Eminin de olduğu on yedi kişi katılır. "Heyet-i Edebiye" olarak anılan grup, bir İngiliz zırhlısı tarafından tahrip edilen Namık Kemalin Bolayırdaki mezarını da ziyaret etmeyi unutmaz.

Davete katılamayanlar arasında öyle güçlü bir kalem vardır ki, eğer heyette o olsaydı Çanakkale Savaşı hakkında elimizde harika bir eser olabilirdi. Ancak gidemez, çok önemli bir mazereti vardır, ölüm döşeğindedir. Tevfik Fikret, başucunda duran Çanakkaledeki savaş alanlarına ziyareti içeren davetiyeye bakarak verir son nefesini…

Ve Sunay Akın, Çanakkaleden bindiği gemisiyle, dünyanın gizli kalmış pek çok kıyısına uğrayarak sürdürür yolculuğunu. Hiç anlatılmamış öyküler fısıldar kulağımıza, Geyikli Park subaya geç kalmış bir özürdür adeta.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.