Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Türkiye´nin Hukuk Serüveni

Türkiye´nin Hukuk Serüveni

TÜRKİYE´nin HUKUK SERÜVENİ - Taha Akyol / Tarih - Sosyoloji

"Tarihini bilmiyorsan dün doğmuşsun demektir. Dün doğmuşsan her lider sana istediği hikayeyi anlatabilir demektir. " cümlesi ile uyarıyor Howard Zinn insanları. Bugünlerde olan bitenleri daha sağlıklı anlayabilmek adına yakın ve uzak tarihi anlamak incelemek gerekli. Ülkemizin yaşayan ve her kesimin güvenirliliği konusunda hemfikir olduğu değerli aydınımız Taha Akyol bu değerli çalışmasında olan bitenlere ve muhtemel olabileceklere karşı insanları uyarıyor ve en önemlisi kendi adına vatandaşlık sorumluluğunu da yerine getirmiş oluyor. Kaynakçası olan bu bilimsel eser, inanın roman tadında akıcı olarak ilerliyor ve bittiğinde kazanacağınız farkındalıklarınızdan sonra "İyi ki okumuşum " dediğiniz kitaplarınız arasında yer vereceksiniz ona.

Son bir kaç yıldır yaşananlara tarih penceresinden bakıp, tarafsız değerlendirmeler yapan yazarımıza bu çalışması için teşekkür bir borç olmalı. Zaman ayırıp okunmalı. Unutmayın , "Aydınlarına kulak vermeyen toplumlar soytarıların oyuncağı olurlar". enyiyiarkadaskitap.blogspot.com.tr/2015/01/turkiyenin-hukuk-seruveni.html  veya javascript:ntrTemp(); bu blogda eserle ilgili detaylı iki farklı yorumu okumanızı hatırlatmak isteriz.

www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/

Kitaptan:*** 1450´lerde dökümcü ustası Gutenberg´in matbaayı icat etmesiyle yeni bir hayat başladı.
Elli yıl içinde Kuzey Avrupa ülkelerinde 40.000 baskıda 6 milyondan fazla kitap basıldı.
80 milyon nüfuslu 16. yüzyıl Avrupa´sında basılan kitap tirajı 150 milyona ulaşmıştır.
...1472 ila 1500 arasında 214 tane matematik kitabı matbaada basılıp yüzbinlerce satmıştır. (Sayfa 110)

*** Hala cariyelik, hala zımmilik, hala recm girişimleri ve uygulamaları!
Siyasi model alanında bu çağda tek adam yönetimi demek olan tarihsel ‘´emir´ül müminin´´ modelinde rejim tasavvurları.
İtikat kılığında sunulan bu teoriler Müslümanlara fayda sağlamıyor, Müslümanların zihin enerjisinin bilime ve zamanımızda İslam toplumlarını yönetebilecek bir hukuk düşüncesine yönelmesine engel oluyor. (Sayfa, 291)

*** Adalet Bakanları politikacı yönleriyle değil, kuvvetler ayrılığına, adalete hizmet yönleriyle tarihe geçmeye özen göstermelidir. (Sayfa 286)

*** Devrim ya da başka bir siyasi inanç, hukuktan üstün tutulursa böyle çılgınlıklara yol açar! (Sayfa 284)

Arka kapaktan:

Fıkıhtan hukuka ve demokrasiye geçiş sorunları

"Bütünüyle, felsefesi ve tekniği ile, demokrasi Müslümanların siyasi sistemi olamaz. Ancak demokratik mekanizma, İslam ve siyaset teorisinin ilkeleri doğrultusunda -daha iyisini buluncaya kadar kullanılabilir."
-Hayrettin Karaman, (Yeni Şafak, 29 Mayıs 2014)-

"Siyasal hayatta çoğulculuk ve yarış, hoşgörü ve demokrasi kültürünün olmazsa olmazıdır; dini düşüncede çok seslilik rahmet sayılır." Ali Bardakoğlu, (15 Mart 2014, Ankara´da İlahiyat Akademisi´nde konuşma)

İlahiyatçılar arasındaki bu esaslı görüş farkı, Taha Akyol´u İslam tarihinde ortaya çıkan siyaset ve hukuk sorunlarını araştırmaya yöneltti. Müslümanlar neden Cemel ve Sıffin´de birbirlerini öldürdü? Kerbela faciasını önleyecek hukuki bir kurum neden yoktu? İslami ve örfi olarak köklü bir hukuk sistemine sahip olan Osmanlı, neden Batı´dan kanunlar aldı?

Tanzimat, Meşrutiyet ve Cumhuriyet... Hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı konularında yolun neresindeyiz? Taha Akyol, bu soruların cevaplarını Türkiye´nin Hukuk Serüveni´nde araştırıyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.