Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Koşmasaydım Yazamazdım

Koşmasaydım Yazamazdım

KOŞMASAYDIM YAZAMAZDIM - Haruki Murakami / Otobiyografi

Çocuklarınıza iki şeyi verin; Spor yapmanın zevkini ve kitap okuma kültürünü. Bu ikisini yaşam biçimi haline getirebilenler için endişe etmeyin, onlar her zorluğun altından kalkabilecek, kendi güçlü kanatlarıyla özgürlüklere uçacaklardır. Yazarın kendi deneyimlerini her zaman ki akıcı üslubuyla paylaştığı bu deneme okurlara sporun ve okumanın önemini bir kez daha hatırlatacaktır. Deneme türüne alışkın olmayanlar için okunması biraz zor gelebilir. Emek vermeye değecek nadir kitaplardan biri. Her rafta bulunmalı, her evde okunmalı.

minetozanlioglu.blogspot.com.tr/2014/10/kosmasaydm-yazamazdm-haruki-murakami.html veya yaseminselmuhabbet.blogspot.com.tr/2014/05/haruki-murakami-kosmasaydm-yazamazdm.html linklerinden farklı iki okur yorumuna ulaşabileceksiniz.

Kitaptan:***Koşmanın çok büyük avantajları vardır.Her şeyden önce, oyun arkadaşlarınızın ya da karşınızda birilerinin olmasına gerek yoktur. Özel gereçlere, ekipmana da ihtiyaç yoktur. Kalkıp belli bir yere gitmeniz de gerekmez. Koşmaya uygun ayakkabılar ve doğru düzgün bir yol olduktan sonra aklınıza estiğinde gönlünüzce koşabilirsiniz.

**** Okullarda bizim öğrendiğimiz en önemli şey, en önemli şeylerin okullarda öğrenilemeyeceği gerçeğidir. (Sayfa, 50)

**** Hiç kimse sonsuza kadar galip gelmeyi başaramaz. Ömür dediğimiz otobanda sürekli sol şeridi işgal ederek koşmaya devam edemezsiniz. Buna rağmen, aynı hatayı defalarca tekrarlamak da istemiyorum. (Sayfa, 58)

***Koşmak bugüne kadar olan yaşantımda, sonradan geliştirdiğim birçok yeteneğim arasında en fazla işime yarayanı ve çok büyük bir anlamı var.
Dahası 20 yılı aşkın süreyle koşmaya devam etmiş biri olarak, bu sayede bedenim ve ruhumun çok daha iyi yönde geliştiğini söyleyebilirim.

***Evet, ben elbette büyük bir koşucu değilim. Fakat bu hiç de önemli bir sorun değil. Dünkü kendimi biraz olsun geçebilmek; önemli olan işte bu.

***İnsanların hepsi adil bir şekilde yaşlanırlar.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Arka kapaktan:

"Murakami Bey, insan sizin gibi sağlıklı bir yaşam sürünce zamanla roman yazamaz hale gelmez mi?" Arada sırada insanlar bu soruyu sorar bana.

Roman yazmak, sağlıksız bir eylem; yazar olan kişi de sağlıklı bir yerde, mümkün olduğunca sağlıklı denemeyecek bir yaşam sürmek zorundaymış gibi.

Biz roman yazmaya çalıştığımızda, insanlığun temelinde bulunan zehir gibi bir şeyi istemesek de çekip çıkarır, görünür kılarız. Yazarlar az çok bu zehre maruz kalır. Bu zehir işin içine girmediği sürece, gerçek anlamda yaratıcılık eylemi ortaya konulamaz çünkü ( tuhaf bir benzetmeyle söyleyeceğim ama balonbalığının zehirli kısmının aynı zamanda en lezzetli kısmı olmasıyla tıpatıp benzeyen bir durum galiba) Ama gerçekten sağlıksız olan şeylerle uğraşmak için insan mümkün olduğunca sağlıklı olmak zorundadır. Bu, benim tezim. Yani sağlıksız bir ruh bile, yine sağlıklı bir vücuda gereksinim duyar.

İşte bu yüzden, böyle bir sanatçı olamaz, dense bile ben koşmaya devam ediyorum.

Haruki Murakami´den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin... Koşmasaydım Yazamazdım kendimi "utangaç biri" olarak tanımlayan yazarın belki de en kişisel kitabı.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.