Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Ana

Ana

ANA - Gorki / ROMAN - Klasik

Klasikler hakkında yorum yazmak en zor işlerden biri olsa gerek. Dili eskimiş, okunması biraz zorlasa da ,olaylar geride kalmış gibi görünse de dikkatle okunduğunda her şeyin benzer şekilde bugünlerde de yaşanmakta olduğunu fark edebilirsiniz. Her şeye rağmen o bir klasik ve okunmalı.

sudagidan.blogspot.com.tr/2014/04/maksim-gorki-ana.html adresinde hem yazar hem kitabıyla alakalı özet ve detay okuyabilirsniz.

Kitaptan:***"İnsanların ruhunu öldürüyorlar anne. İşte asıl cinayet bu… Utanılacak bir cinayet… Bir takım silahlar çıkartıyorlar, insanları öldürüyorlar ve bunu yapanlara devlet diyorlar.
Evlerine, sosyal statülerine ve paralarına hiçbir zarar gelmesin diye garip insanları harcıyorlar. Anlıyorsun beni değil mi anne? Halkın ruhunu kurutuyorlar ve hiç bir şey anlamaz hale getiriyorlar."

***İnsan iyi yürekli olunca hiçbir zaman yalnız kalmaz..! Her zaman arayanları bulunur…

***İnsanı Yeryuzunde en güzel surette Yaratılmıs ve hızmet edılmeye layık bır yaratıgı olarak gormeye alısmadıkca hayatımızın sahtelegını, ikiyüzlülügünü ve alcaklıgını ustumuzden atamayacagız...´

***Şahsen bana bir zararı dokunmasa bile, hiç bir kötülüğe göz yummamam gerekir. Yeryüzünde yalnız değilim çünkü. Diyelim ki, hakarete uğradım bugün ve karşılık vermedim dahası gülüp geçtim, diyelim ki beni yaralamadı...Ama yarın, gücünü üzerimde deneyen saldırgan, bir başkasına da el kaldırır.

twitter.com/kitap_okumak www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Arka Kapaktan:

Kocasının ölümünden sonra Ana, oğlu Pavel ile birlikte büyük bir yalnızlık ve yoksulluk içinde kalır. fabrikada çalışmaya çalışmaya başlayan Pavel, zeki, kitaplara meraklı ve devrimci düşünceye eğilimli arkadaşları olan bir gençtir. Evine getirdiği arkadaşlarına verdiği söylevlerde Ana ilkin bir şey almasa da daha sonraları kendisinde özgürlük ve yaşama hakkı düşüncelerinin uyanışına tanık olur. Ve gün geçtikçe oğlu ile arkadaşlarının devirmci umutlarını paylaşır.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.