Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Güvercin Gerdanlığı

Güvercin Gerdanlığı

GÜVERCİN GERDANLIĞI - İbn Hazm / Felsefe

Aşk üzerine yazılmış ender kitaplardan biridir. Aşkın bütün boyutlarını yaşanmış hikayelerle anlatan Güvercin Gerdanlığı aynı zamanda maddi aşktan manevi aşka geçişi güzel bir üslupla anlatıyor. Gelin görün ki onbirinci yüzyılda kaleme alınmış eser günümüz insanının dimağına ulaşmakta biraz zorlanıyor gibi. Aşk üzerine, İslam dönemi edebiyatı, Endülüs dönemi vb. özel bir araştırmanız veya ödeviniz yoksa kitap sıkıcı gelebilir. Bizden söylemesi, takdir okuyucunun... javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); linklerini ziyaret ettiğinizde yazar ve eseri ile ilgili çok daha detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

· https://www.facebook.com/pages/Kitap-Okumak-€°C4€°B0ster-misin/327927040637181

· http://www.youtube.com/user/KitapOkumak

https://twitter.com/kitap_okumak

Kitaptan:

"…Aşk göz açtırmayan bir derttir. Bu derdin ilacı, acısıyla orantılı olmasıdır. Bu öyle bir hastalıktır ki, hasta zevk alır. Öyle bir acıdır ki dert sahibi arzu eder. Bu derde kim uğrarsa artık iyileşmek istemez. Acı çeken ise, bu acıdan ku

rtulmayı dilemez. Aşk insana, vaktiyle iğrendiği şeyleri süslü püslü gösterir. Kendisine zor gibi gözüken şeyleri kolay gösterir. Doğuştan olan huyları ve doğal eğilimleri değiştirecek kadar ileri gider."

Arka Kapaktan:

Benim düşünceme göre aşk, ruhların çeşitli yaratıklar arasında bölünmüş parçalarının birleştirilmesidir. Bu birleşme onların en yüksek temel öğelerinde meydana gelir. Beraberlik ve ayrılığın, varlıkların birleşimi ve ayrışımıyla ilgili olduğunu biliyoruz. Her şekil kesinlikle kendine uygun olan şekli çağırır; onu arar, bulur. Herşey misli mislinedir. Aramızda karşıtların birbirlerini ittiğini benzerlerin birbirlerini çektiğini, hemcinslerin birbirleriyle uyum sağladığını bilmeyen yoktur. Niçin aynı durumlar ruhlar için sözkonusu olmasın? Allah Adem´in eşinde bulacağı ısınmanın nedenini Havva´nın kendisinden bir parça bulmasında kılmıştır. Büyük bir hukukçu, edebiyatçı, dilbilimci ve şair olan İbn Hazm´ın hemen hemen bütün dünya dillerine çevrilen bu önemli eseri, Endülüs´te ve İslam dünyasının bellibaşlı merkezlerinde sevgi üzerine gelişen zengin düşünceleri, yaşanan büyük aşkları bize anlatan önemli bir kitaptır.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.