Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Dünya Neden Var?

Dünya Neden Var?

DÜNYA NEDEN VAR? - Jim Holt / FELSEFE

Felsefe çılgınlarının veya öğrencilerinin okuyabileceği bir kitap.  javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerinde, konu ilginizi çekiyorsa, biraz daha fazla yorum okumanızda yarar olacaktır.

"Evrenimiz boşluktaki bir kuantum dalgalanmasından şans eseri mi doğdu? Zaman, Hindu kozmolojisinde iddia edildiği gibi sonu gelmez bir yıkım ve yeniden doğuş döngüsü müdür? Hiçlik varlığa yol açabilir mi? Başlangıçsız evren öğretisi metafiziksel açıdan en anlamlı öğreti midir? Gerçekliğin ilahi bir kökeni mi olması gerekiyor? Evren yaratıcının bir eylemiyle mi varlık bulmuştur? Zamanı da yaratan yaratıcı Büyük Patlamanın ardında mıydı?" gibi sorular sizin de ilginizi çekiyorsa bu kitabı okumanızı hararetle tavsiye ederim. (Tanıtım Bülteninden)

Arka Kapaktan:

Zehir mi zehir bir kozmik hafiyeyle birlikte kadim dünyadan günümüze varoluş muammasının izini sürmeye ne dersiniz?

İnsanlığın karşı karşıya kaldığı gizemlerin en derini varoluş gizemidir. Evren neden var?, Neden bizler bu evrenin bir parçasıyız? Neden Hiçbir Şey olmayacağına Bir Şey var?

Bu gizem Platon´dan, Sartre´a, Heidegger ve Wittgenstein´e büyük düşünürlerin zihnini meşgul etmiş, onları büyülemiştir. Bugünse sadece Tanrı hipotezinin gerçek bir çözüm sunabileceğini kabul eden dini inanç sahipleriyle Stephen Hawking ve Richard Dawkins gibi bu soruları ancak bilimin açıklayabileceğinde ısrar eden ateistler arasında hararetli bir tartışmanın konusudur.

´Dünya Neden Var?´da zeki olduğu kadar nüktedan da olan Kozmik hafiyemiz, aralarında Nobel Ödülü sahibi fizikçilerden Platoncu felsefecilere ya da kuantum meselesine kafa yormuş edebiyatçılara kadar bu gizemin anahtarını elinde tutan bir dizi olağan şüpheliyi sorguya çekiyor.

Jim Holt, Stephen Hawking´in bir zamanlar sorduğu ama yanıtlayamadığı soruyla bizi başbaşa bırakıyor: "Evren neden bütün can sıkıcılığıyla var olmaya devam ediyor?"
-Ron Rozenbaum-Slate

"Jim Holt´un kitabı adeta çağdaş filozofların resmi geçidi..." -Freeman Dyson-New York Review of Books

"Varoluş üzerine düşünmenin, bu kitabı okumaktan daha eğlenceli yolunu hayal edemiyorum."
-Sarah Bakewell-New York Times Book Review

Felsefi açıdan her şeyin varlığını açıklıyoruz fakat bu varlığı başlatan BÜYÜK PATLAMA´yı açıklayamıyoruz ve mistik ögelere yer veriyoruz. İşte kitabın içeriği tam olarak "Hiçbir şey olmayacağına neden bir şey var?" sorusunu cevaplamakla geçiyor. Kitap içeriğinde ifadeleri anlatmak için matematik terimlerinden yararlanılmaktadır. Ayrıca yazar, VARLIK karmaşasını bulmak için yol katettiğini ve edindiği bilgileri de hikâye olarak betimliyor. Kitabı okumadan önce yazar Jim Holt´un TEDx konuşmasını izlemenizi şiddetle öneriyorum: https://www.youtube.com/watch?v=zORUUqJd81M