Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Prens

Prens

PRENS - Niccolo Machiavelli / DENEME - Sosyoloji

Sık sık duymuş olduğunuzu "Makyevelizm" in kaynağı kitap. Okuduğunuzda yazarın kendi Prensine yaptığı acımasız yönetim önerilerinin halen uygulandığını görebilirsiniz. Siyasilerin oyunlarına düşmemek adına okunmasında ve çıkarımlarda bulunulması gereken bir kaynak olduğunu düşünüyoruz.

delirmeye5kala.wordpress.com/2013/07/23/prens-kitabinin-ozeti-hukumdar-machiavelli-prens/comment-page-1/ linkinde amaca ulaşmak için her türlü aracı nasıl meşru saydığını ortaya koyan alıntılara göz atmakta yarar olacaktır. kitap.yazarokur.com/prens de Prens hakkında bir değerlenedirme yazısı okunabilir.

Arka Kapaktan:

"Makyavelist düşünce"nin temelini oluşturan Prens, devlet yönetiminin nasıl mümkün olabileceği ve nasıl sürdürüleceği üzerine on altıncı yüzyılda yazılmış bir deneme. Siyasal düşünce tarihinin önemli kaynaklarından biri sayılan bu kitapta Machiavelli, İtalya´nın içinde bulunduğu karmaşık durumdan kurtulabilmesi için bugünün yöneticilerine de kılavuzluk eden önerilerini sıralarken tarihten de örnekler veriyor. Prens´i hükümdarlara iktidarlarını elde etme ve sürdürme konusunda akıl veren bir kitap olarak okuyabileceğimiz gibi, daha çok yönetilen sınıfların iktidarın altında yatan mantığı kavrayabilmesini sağlayacak bir metin olarak da bakabiliriz ona. Beş yüzyıl önce yazılan bu başyapıt, Rönesans edebiyatının en ünlü eserleri arasında sayılmaktadır.

Machiavelli´nin Prens´ ini, Gramsci´nin "Machiavelli´deki Siyaset Üzerine Özlü Notlar" ve modern çağda prensin yerini alan "Siyasal Parti" yazılarıyla birlikte yayımlıyoruz.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.