Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Körü Körüne İnanç

Körü Körüne İnanç

KÖRÜ KÖRÜNE İNANÇ - Vamık D. Volkan / Sosyoloji

Yazarın uğraş alanı olan insan psikolojisinden hareketle, ortalama birinin siyasi gruplar ve sosyolojik olaylara karşı bakışını ve duruşunu örneklemelerle anlattığı kaynak eser. Az çok adını duyduğumuz diktatörler, başkanlar, dini liderler, teröristlerin ailede başlayan problemlerinin nerelere varabileceğini göreceksiniz. Özellikle Hitler´in yönetim ve propaganda anlayışının günümüzde dahi uygulanmakta olduğunu hayretle okuyacaksınız. Bilim insanlarının yazdığı ciddi eserlerde olduğu gibi kitabın sonunda uzun bir kaynakça göreceksiniz. Kaynakcasını paylaşan yazarlar ve onların kitapları çok daha etkili olabiliyor insan ve toplum hayatında. Biraz gayret edip okumalı deriz. Kitap 295. sayfada başlayan ´´Narsistik Kişilikler´´ başlıklı bölümü ile oldukça ivme kazanıyor ve diktatörlerin çocukluk yıllarından gelen ortak kişilik bozukluklarının yönetim anlayışlarına nasıl yansıdığını bir solukta ve hayretle okuyacaksınız. http://www.ti-entertainment.com/Yz-20-Kitap-OzetiKoru-Korune-Inanc---Vamik-D-Volkan.html adresinde eserle ilgili detaylı ve okumayı düşünen okurlara ön bilgi verecek yorum bulabilirsiniz.

Bu alanda yazılmış eserler ilginizi çekiyorsa  javascript:ntrTemp(); Eric Hoffer´ın bu alanda kült eseri olan ´´Kesin İnançlılar´´ a mutlaka göz atmanızı hatırlatırız.

www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos twitter.com/kitap_okumak www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/

Arka Kapaktan:

Vamık D. Volkan bu kitapta Bosna Savaşı´ndan İsrail-Filistin çatışmasına, köktendirici terörden 11 Eylül´e ve intihar bombacılarına dek artık hepimizi yakından ilgilendiren sorunları ele alıyor ve liderleri inceliyor. Atatürk´ten Stalin´e, Mandela´dan Milosevic´e, Bin Ladin´den Bush´a toplumları yönlendiren liderler ve kişilikleri üzerine eşsiz bir inceleme.

Volkan, Birleşmiş Milletler´den, Amerika psikiyatri komisyonlarına kadar arabuluculuk ve danışmanlık yaptığı komisyonlarda, savaş sonrası Berlin´de ve Sovyetler Birliği´nde, Yugoslavya, Kosova, Kuveyt ve İsrail´den Mısır´a kadar her biri sorunlu başlıklar olan ülkeler üzerine anlamlı çalışmalar yapmıştır. …Detaylo ve akademik çalışmasında geniş gruplar içinde kimlik sorununa, gerileyen ve ilerleyen güçler bakımından eşit mesafede durarak bakmıştır. Freud´un orijinal çıkışından sonra bu çalışma Psikanalitik Kitle Psikolojisi alanında yapılan belki de en çarpıcı ve kapsamlı araştırmadır.

Leo Rangell, Uluslarası Psikanaliz Derneği Onursal Başkanı

Profesör Volkan, bizlere kriz dönemlerinde bazı kitlelerin yıkıcı sonuçlar doğurarak gericileştiğini, bazılarının ise nasıl ilerleyip geliştiğini öğretiyor… Bu kitabı okumak, yeni yorumlar ve bakış açıları kazanmak için birebir.

Sverre Varvin, Terör ve Terörizm Çalışma Grubu Başkanı, Uluslararası Psikanaliz Derneği

Günümüzde sıklaşan terör faaliyetleri artık sivilleri de hedef almaktadır. Hükümetlerin bu konudaki çalışmaları da genellikle yetersiz kalmaktadır. Bu karışık ve endişe verici dönemde Volkan´ın bir dille yazılmış, bu değerli ve eğitici kitabı elinizden bırakamayacaksınız.

Yargıç Richard Goldstone, Uluslararası Terörizm Görev Gücü Başkanı, Uluslararası Baro Derneği

Volkan´ın kitle dinamikleri üzerine çalışmaları, etnik şiddetin ve terörizmin sınırlarını ve sebeplerini anlama konusunda bir yol haritası oluşturuyor. Narsisist liderlerin zayıf kişilikler üzerindeki etkileri ve onları harekete geçirebilme yetenekleri üzerine ve kitlelerdeki masum insanlara karşı şiddet ile ilgili çalışmalarından çok şey öğreniyoruz..Psikoloji tanımlamaları hemen aklımıza intihar bombacılarını getiriyor. Bu kitabı, çalışma alanı her ne olursa olsun; gelişen dünyamızda tırmanan terör ve şiddet olaylarını anlamlandırmaya çalışan herkese öneriyorum.

Edward R. Shapiro, Austen Riggs Merkezi CEO´su ve Medikal Direktörü

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.