Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Sivastopol

Sivastopol

SİVASTOPOL - Tolstoy / Öykü

Bu eseri, savaşın gerçek ve çirkin yüzünü bizzat cephede yaşayan biri olarak kaleme almış büyük insan Tolstoy. Ancak dil bütün sadeliğine rağmen ağır kalmış, yazarın diğer eserlerinde ki akıcılığı bu eserinde yakalamak oldukça zor. Zaten savaşı tüm gerçekliği ile anlatan bir eserden roman akıcılığını beklemek yanlış olurdu. Eser kütüphanemizde duruyor, yine de okuma alışkanlığını kazanmak isteyenlere önerilecek bir kitap değil, oldukça emek isteyen, zaman zaman ağır geçen sayfaları olan bir eser. javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); adreslerinde oldukça uzun değerlendirmelere ulaşacaksınız.

Arka Kapaktan:

Lev Nikolayeviç Tolstoy (1829 -1910): Arına Karenina, Savaş ve Barış, Diriliş gibi romanların büyük yazarı Tolstoy´un ilgisini çeken başlıca tarihsel olaylar arasında 1853-1856 Kırım Savaşı yer alır. Savaşa subay olarak katılan Tolstoy, bu döneme dair izlenimlerini Sivastopol´de bütün canlılığıyla aktardı. Özellikle Fransız-Rus çarpışmalarının anlatıldığı bu kitap Tolstoy´un ilk eserlerindendir. Savaşın şiddet dolu sahnelerini ve savaşan insanların ruh hallerini anlatışındaki ustalık, yazarın daha sonra yayımlanacak büyük eserlerinin habercisidir

Büyük Rus yazarı Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910) Savaş ve Barış, Anna Karenina, Diriliş gibi büyük romanları, Kazaklar, Hacı Murat, Baskın, İvan İlyiç in Ölümü, Çocukluk-Ergenlik-Gençlik Yılları, Sivastopol Hikayeleri gibi büyük ve küçük hikayeleri ile Dünya Klasikleri arasında en önde yer almıştır.

Tolstoy üç hikayeden oluşan bu Sivastopol Hikayeleri kitabında Sivastopol ün Fransızlar karşısında korkunç direnişini gerçekçi bi dille anlatmaktadır. Yazar kendi sözleriyle şöyle demektedir: "Burada savaşı; kurallı, güzel ve parlak düz
eniyle, müzikli trampetli sesleriyle, dalgalanan sancaklarıyla, atlarının sırtındaki generalleriyle görmüyorsunuz. Burada savaşın gerçek ifadesi olan kan, acı ve ölüm gibi kelimelerle bile ifadesi zor olan korkunç bir olayın gerçek yüzünü görüyorsunuz."

Ayrıca hikayelerindeki kahramanları için de şunu yazar:

"Benim hikayelerimin, ruhumun tüm gücüyle sevdiğim, onun tüm güzelliklerini vermeye çalıştığım, her zaman güzel, olan eksiden de, şimdi de, gelecekte de güzel olan kahramanı tektir: Gerçek!"

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.