Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Işık Bahçeleri

Işık Bahçeleri

IŞIK BAHÇELERİ - Amin Maalouf / Roman

Amin Maalouf´un tüm eserleri okunmaya değer. Işık Bahçeleri tüm dinlerin sahip olması gereken ortak değerleri akıcı ve anlaşılır bir anlatımla paylaşıyor. Tarihle günümüz arasında ince bağlar kuran yazarın bu eserinde de günümüzde ki bir çok olayla ilişki kuracak ve bakış açınızda ciddi değişiklikler kazanabileceksiniz. Amin Maalouf ve eserleri ile tanışmamış bir kitaplık eksik kalmıştır. javascript:ntrTemp(); tıklarsanız, Işık Bahçeleri´nden yapılmış alıntıları izleyebilirsiniz.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); sayfalarında detaylı yorumlara göz atmak eser hakkında biraz daha kanaat oluşturmanıza katkısı olabilir.

Kitaptan: *** Her şeyde, her birimizin içinde aydınlık ve karanlık yan yanadır.
*** Sözlerim hiç kan dökmeyecek ve elim hiçbir silahı kutsamayacak.
*** Suçun cezasız kalmasına katlanamam, bana yararı dokunsa bile.
*** Tanrısal kıvılcım içimizde. Onun ne ırkı, ne sınıfı ne de cinsiyeti var.
Herkes bu kıvılcımı güzellikle, bilgiyle beslemeli ki, parlasın.
İnsan sadece içindeki ışık ile büyük insandır.
*** Başkalarına kılavuzluk etmeye soyunan biri, iktidardan, zenginlikten vazgeçmek zorundadır.
*** Hükümdar kent ile ilgili tasarılarını açıklar açıklamaz, prensler, bakanlar, yazmanlar, aşiret ileri gelenleri, düşük fiyatla en iyi yerleri kapatmışlardı. Başkent, Hükümdar neredeyse, orasıydı. Saraylılar peşinden giderdi, uğultuları, entrikaları, ayrıcalıkları ile...
*** Hayat bir borçlar, kapatılacak hesaplar silsilesidir. İster ayak oyunlarıyla kapat borcunu, ister namusunla, ama bunu yapmak zorundasın.
*** Bir hırkadan gayrı hiçbir şeyi olmamalı, hatta yarın ne yiyeceğini bile bilmemelidir. Bilgelerle inanç satan sahte sofuların arasındaki fark budur.
*** Değişlik inançta insanlara hükmedeceksiniz.Onlara hain diyecek kadar aşağılamak doğru mu?
*** Beden bir katırdır, binicisi akıldır derdi; hayvanı doyurmak için ara sıra durmak gerekir ama, durulacak yeri, zamanı seçmek hayvana ait değildir, hayvanın isteklerine uyan biniciye lanet olsun!
Hanedanınızın dostu kim, onu insanlarla uzlaştırmaya çalışanlar mı , yoksa kendi halkına düşman kılanlar mı?
*** Hayatını vermeye hazır ama ruhunu vermeye değil !
Bütün aşağılıklarının özünde işte bu dinsel ödleklik vardır.

Arka Kapaktan:

Çağdaşımız Mani... Hoşgörü peygamberi Mani...Amin Maalouf diğer romanlarında olduğu gibi yine bir karakterin yaşamı üzerinden dünyaya açılarak yapıtını kuruyor. Mani´nin inancı ve öyküsü Hıristiyanlık çağının şafağında, İsa´nın ölümünden iki yüz yıl sonra başlar. Bizim çağımızın da kahramanı olabilecek Mani, yaşam öyküsüyle, son nefesine kadar savunduğu inancının oluşturduğu kişisel tarihiyle, o dönemden yani II. yüzyıldan beri hala varolan politik sorunlara da işaret etmiş oluyor.rnrnMani´den bugüne, "sanat ve coşku kaynağı olan kitaplarından, bağışlayıcı dininden, coşkulu arayışlarından, insan, doğa ve tanrısallık arasında uyum isteyen çağrısından geriye" çok az şey kalmış olsa da; bağnazlık ve iktidar hırsı yapıtını yok etmeye çalışsa da Amin Maalouf onun Aydınlıklar&acuacute;a açılan inancını ele alıyor ve Mani´nin öyküsüyle bugüne "ışık" tutuyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.