Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Eşekli Kütüphaneci

Eşekli Kütüphaneci

EŞEKLİ KÜTÜPHANECİ - Fakir Baykurt / Biyografi

Dünyada bir başka örneği olmayan ‘Eşekli Kütüphaneci´ nin yaşam öyküsü. Kitapseverlerin ve özellikle kütüphanecilik mesleğinde uğraş verenlerin bu yürekli insanı tanımalarını öneririz.
javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); sayfalarını ziyaret ettiğinizde kitap ve kahramanı hakkında detaylı bilgiler okuyabilirsiniz.

Arka Kapaktan:

Sıcak bir yaz günü, peribacaları diyarına Yunanistan´ın Larisa şehrinden Dimitrios Katsikas adında biri gelir. Bu genç adam, yıllar önce bu topraklardan göçe zorlanan büyükbaba ve büyükannelerinin izini sürmek, bir daha buraya dönemeyen akrabalarının yerine bu güzel yerleri gezmek istemiştir. Tesadüfler karşısına yörenin sevilen şahsiyetlerinden "Baba" lakaplı Aziz Güzelgöz´ü çıkarır. Aynı yaşlardaki bu iki genç kısa sürede kaynaşır. Dimitrios, Aziz´in evine konuk olunca, bu büyüleyici diyarda inanılmaz bir adamla tanışır. Aziz´in babası Mustafa Güzelgöz´dür bu kişi; namı diğer Eşekli Kütüphaneci. Ürgüp´teki kitaplığı yönetirken otuzdan fazla köyün halkına eşekle kitap taşıdığı için takılmıştır bu ad ona. Herkes, özellikle de kadınlar, kitap okusun diye yıllarca çırpınmıştır Mustafa Güzelgöz.

Dimitrios ile Eşekli Kütüphaneci arasındaki sevgi köprüsü yöreyi birlikte gezerlerken iyiden iyiye pekişip güçlenir. Bu arada kan kardeşi olan Aziz ile Dimitrios´un aklına, Ürgüp ile Larisa´yı "kardeş şehir" yapma fikri düşmüştür. Ama bu o kadar da kolay olmayacaktır...Fakir Baykurt´un, klasik anlatımının tüm olanaklarından yararlanarak, gücü yetene, hatta bitene dek, hasta yatağında yazdığı bu son romanında, sevgi, kardeşlik, azim, cesaret gibi duygular yine okuru sarıp sarmalıyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.