Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Nasipse Adayız

Nasipse Adayız

NASİPSE ADAYIZ - Ercan Kesal / Roman - Biyografi

Yazarın Peri Gazozu´ndan sonra okuduğumuz ikinci kitabı. Çok akıcı bir üslup eşliğinde ülkemiz genelinin ve özel de siyaset hayatımızın seviyesini çok başarılı anlatıyor. Özellikle kendinde gözlemlediği değişiklikleri tüm gerçekliği ve samimiyeti ile paylaşmış olması kitabı çok daha samimi ve okunur kılıyor. Anlatılanlar (ne yazık ki) yazarın birebir yaşadığı olaylar. Başlanınca bitirilecek kitaplardan. javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerinde çok sayıda kitap severin ´Nasipse Adayız´ hakkında yaptığı yorumları size daha fazla fikir verecektir.

Kitaptan:**** Sen, hastanede birisi işine yaramazsa ne yapasın, işten atarsın. Bizde öyle değil. İşe yaramıyorsa daha fazla sahip çıkman lazım. Hatta çok becerikli olursa tehlikelidir. Uzaklaştırman gerekebilir. (Sayfa, 43)

**** Özlersin tabii ki.İnsansan özlersin. Özlemek iyi şeydir. (Sayfa, 61)

**** "Canip Bey, bu anketin bize maliyeti nedir?" dedim.

Böyle direkt konuşmak daha iyi oluyor, bunu öğrenmiştim artık.
"Değişir." dedi sakince.
"Nasıl değişir mesela. Denek sayısı ya da çalışan sayısına göre mi?"
"O da var. Ama daha çok nasıl bir sonuç istediğinize göre değişir."
"?""
(Sayfa 116)
**** Adaşım, büyük bir ihtimalle fark etmemişti; risk almadan yaşanan hayatların doğru hayatları yaşayabilmek için oldukça fazla riskler barındırdığını. (Sayfa, 125)
**** Kişinin kendini tanıyamadığı nokta kör noktaymış. Ama kişinin öznesinin yazılı olduğu yer, tam da bu kör noktaymış. (Sayfa, 144)

Arka Kapaktan:

Bu akşam da bilmem ne düğün salonundayım. Yemekli davet var. Her zamanki gibi çelengimizi önceden gönderdik, uygun saatte de yerimizi aldık… İçerisi çok kalabalık. İstanbul´da en çok sayıda kendilerinin olduğunu iddia eden bilmem nerelilerin dayanışma gecesi yapılıyor. Uzun masalara karşılıklı oturmuş, yemek yiyen, konuşan, öpüşen orta yaş ve üzerinde erkekler doldurmuş ortalığı.

Kalın bıyıklı, koca kafalı bir yerel sanatçı sazıyla bir şeyler çalmış, sonra da ara vermiş, dinleniyor… Sahnedeki takım elbiseli, beyaz gömlekli, enine çizgili bordo kravatlı, kel kafalı, ortadan uzunca boylu, heyecanlı adam kim? Benim tabii ki.

Pazarlıklar, imaj operasyonları, anket dümenleri… Bağlamalar, ayarlamalar, gecelere katılmalar, "yukarıya" ulaşmaya çalışmalar… Oy ve ilişki peşinde delidolu bir uğraş… İnsana aklını yediren bir takıntı… Arada, hayat ve anlam muhasebesi ve kırık bir aşkın tamirine dair solgun bir ümit…

Küçük ve büyük siyasetin deveranlarını, ikbal hesaplarını bütün hararetiyle anlatan trajikomik bir novella. Ercan Kesal´ın bilinen sahiciliğiyle, sıcak üslubuyla…

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.