Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Aşk Peygamberi

Aşk Peygamberi

AŞK PEYGAMBERİ - Nezihe Araz / ROMAN - Mevlana

Yine tavsiye üzerine okuduğumuz ve çok etkilendiğimiz gerçek bir eser. Kitap piyasada pek bulunmuyor maalesef. Ne yapıp yapın bu kitabı elde edip okumaya çalışın. Ele alınca bırakamayacaksınız ve bizim gibi kütüphanenizin en nadide yerlerinden birine koyacaksınız. Akıcı, yıllar sonra yeni nesiller tarafından da okunup anlaşılacak, okuyan kişinin hayatına dokunacak, başucu kitabı. Yazarı rahmet ve saygı ile anıyoruz.

www.birazoku.com/ask-peygamberi-mevlananin-hayati uzunca bir özet ve www.kitapyurdu.com/kitap/ask-peygamberi--mevlananin-hayati/62010.html çok sayıda okur değerlendirmeleri bulabilirsiniz.

Kitaptan:***** Önemli olan insandır. Önemli olan insanı bulmak, onu sevmektir. Kardeşim kalbinin kapılarını aç. Kusur görmeden sevmesini öğren. (Sayfa, 30)

***** Biz mekânsızlıktan gelip mekânsızlığa gidenlerdeniz. (Sayfa, 35)

***** Kâbe gerçi Tanrı evidir. Ama asıl Tanrı evi insan gönlüdür...O ev, yani Kâbe, kurulalı beri Tanrı hiç onun içine girmedi. Ama gönül evini yaptığı günden beri de içinden hiç çıkmadı. (Sayfa, 45)

***** Bıktım ben dedi, bıktım...Filan kadından doğan bu tanrılardan dertliyim. Dün anasının karnından çıkmış, bugün tanrılık ilan edenlerden. Ne zamana kadar bu böyle devam edecek? (Sayfa, 55)

***** İman eden o kimsedir ki Tanrı ona karşı örtüsünü açmış, aradan perdeyi kaldırmıştır. O da murad ettiğini görmüştür. İşte ben böylesini arıyorum. Yoksa Tanrı´yı endazeye vuranı, varlığını isbata kalkanı, ispat edeyim derken inkâr edeni değil! (Sayfa, 57)

***** Evet, Şems Mevlâna´yı bunun için böyle seviyor ve özlüyor. Celâleddin vermesini bilen insan, Tanrı aşkı adına ne kazanmışsa; şanını, şöhretini, servetini, bilgisini gözünü kırpmadan veren insan. (Sayfa, 72)

***** Gerçek dost Tanrı gibi mahrem olmalı. Dostun varsa çirkinliklerine ve hoşa gitmeyen şeylerine dayanabilmeli ve hatalarından incinmemeli. Dosttan yüz çevirmemeli, ondan utanmamalı. (Sayfa, 110)

***** İnsanın insana vefası bir yerde biter. İkiden biri, gün gelince öbürünü bırakacaktır. Ama Tanrı´nın insana vefası sonsuzdur. Bu hayatta, o hayatta! Doğumda, ölümde.Tanrı aşkı insanın üzerindeyse eğer, ona korku yoktur. (Sayfa, 119)

***** Sellere ve düşman süvarilerine karşı pek güzel, pek muhkem bir kale yaptın. Ne ki zulüm görenlerin ahına ve dua oklarına karşı ne yapabilirsin? Senin için önemli olan budur. Sen bir devletli Sultan olarak asıl adalet ve ihsan kaleleri yapmaya, hayırlı dualardan askerler meydana getirmeye gayret et. Çünkü bu senin ve senin gibiler için, binlerce surdan daha hayırlıdır. (Sayfa, 224)

***** Ey Hak Işığı Hüsameddin, önemli olan, varlık sahibi olmamak de,l, olduğu halde bu varlığa bağlanmamaktır. Bu bir eğitim işidir ve gerçekten önemlidir. (Sayfa, 254)

***** Rabbin bahşettiği canı, kul emriyle yok etmek olur mu? (Sayfa, 2...)

***** Sayfa, 185...

twitter.com/kitap_okumak www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Tanıtım Bülteninden :

NİÇİN AŞK PEYGAMBERİ?
Mevlana´nın romanına bu ismi verişimiz kimseyi şaşırtmasın. İnsan kardeşlerine aşk için en sıcak, en içten, en yanık, en canlı, en tatlı, en acı, en doğru, en yakın haberleri o getirdi. Peygamber, haberci elçi demektir Mevlana en sevdiğine, yüce mürşidi Tebrizli Şems´e:
"Ey aşıklar peygamberin Gönül ateşine yanmışım ben" diye sesleniyordu. Bizim yazımız bu seslenişe yüzyıllar sonra tutulmuş bir ışıktır,
"Ey aşıklar peygamberi! Gönül ateşine yanmışım ben! Boğulmuşum gözyaşına! Git sor Allahını seversen! Ne tedbir gösterir sevgili! Ne çare yazar bana?
Mevlana kendi derdinin çaresini yine kendi yazan adamdı Onun için:
"Ben hem aşk, hem aşık, hem de maşukum.
Ben hem aynayım, hem güzelliğim hem de o güzelliği
seyreden"
diyor
"Tanrıyı sevmek ve Tanrının sevgisine ermek" Mevlana bütün yaşam ilkesini kendi diliyle böyle ifade ediyordu.

Nezihe Araz

Arka Kapaktan :

Aşk Peygamberi ´dünya tutkusu ile´ herkesin birbirini yediği şu günlerde içimizdeki zehirlere bir panzehir, karanlıklara bir ışık, ayrılıklara bir mutluluk getirebilme umudu ile yazıldı. Yazanın, bunda, ´katiplikten´ öte bir payı yok. Mevlana: ´Aşk geldi damarlarımda kan kesildi. Beni kendimden aldı. Beni sevgiyle doldurdu. Bedenimin bütün cüzülerini sevgili kapladı. Benden kalan yalnız bir ad. Ondan ötesi hep ´O´! dedi. Bunu öğrenmek istiyordu insan kardeşlerine. Bana da! Nezihe Araz