Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Pastoral Senfoni

Pastoral Senfoni

PASTORAL SENFONİ - Andre Gide / Roman

Elinize alıp başlayınca kitap kendini kabul ettirip, sevdirecek, bitince de tavsiye edilmek üzere kütüphanenizde kendine yer bulacağına inanıyoruz. Kitapseverlere hediye olarak da düşünülebilir. Her yaş ve kültüre ulaşacak, oldukça akıcı bir dili var. javascript:ntrTemp(); burada romandan bir alıntı okuyarak tanımaya çalışabilirsiniz.

javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); sayfalarını ziyaret edip yazar ve bu eseri üzerine yazılanları okumanızı öneririz.

Kitaptan: *** Seven bir ruh, gönüllü olarak itaat etmekten mutluluk duyar; ancak hiçbir şey huzuru aşksız bir itaat kadar gölgeleyemez. 

*** Çocukluktan beri yapmak istediğimiz bir sürü şeyi yapmaktan, sadece etrafımızdakiler “bu işi yapamaz” dediği için, kim bilir kaç kere vazgeçmişizdir...

*** Seven bir ruh, gönüllü olarak itaat etmekten mutluluk duyar; ancak hiçbirşey huzuru aşksız bir itaat kadar gölgeleyemez.
*** Küçük şeylere sadık kalanlar, büyük şeylere de sadık kalır.
*** Baba seni suçlamak bana düşmez, fakat bana yol gösteren senin yanlışın oldu. 
*** Karanlığın da çeşitleri vardır. Bilmediğimiz her şey bizim için karanlıktır... Okumasını bilmeyen biri için kitaplar karanlıktır. Sevmeyen bir kalp için, sevgi karanlıktır... Her biri birer harika sanat eseri olan binlerce canlının yeryüzüne yayıldığını görüp de bunların yüce bir sanatkarın eseri olduğunu düşünemeyen ve Yaratıcı´sını bulamayan zekâ karanlıktır!....
*** Eğer aşka bir sınır koyulmuşsa, biliyorum ki Tanrım; bunu sen değil, insanoğlu yapmıştır.
*** Bazı ruhlar mutluluğa karşı çıkar , onların mutlu olma yetenekleri yoktur, mutluluğu yaşamayı beceremezler.

*** Dostum, Dostum. Kalbinizde ve yaşantınızda gereğinden çok yer kaplamış olduğumu görmelisiniz. Size geri geldiğimde, ilk gözüme çarpan gerçek bu oldu- yada herhalde benim tuttuğum yer bir başkasına aitti ve bu durum onu mutsuz ediyordu. Benim suçum bunun daha önce ayrımına varmamış olmam. Ya da ona karşın beni sevmenize izin vermemdi.

Arka kapaktan:

Timaş Edebiyat´ın Çağdaş Dünya Edebiyatı dizisinden çıkan ilk kitap Pastoral Senfoni, Nobel ödüllü yazar André Gide´in en iyi bilinen eserlerinden birisidir. Huzuru yakalayabilmek için çırpınarak yaşayan ruhlar için aşk, acıya dönüştürülmesi en kolay, en hassas ihtiyaçlardan biridir. Kahramanların hepsi, ya Gide´in kendisi ya da hayatında önemli rolleri olan yakınlarıdır.Pastoral Senfoni, bir kitap ismi olarak okuyucuya işin en başında, birden fazladünyanın kapılarını aralar. "Pastoral" kelimesi, hem kırsal yaşamla, hem de Fransızca´da Protestan din görevlilerine verilen "pasteur" adıyla bağlantılı olarak dinî ve manevi yönleri ağır basan bir hikayenin anlatılacağını okuyucuya haber verir. Günlük türünde yazılmış eserde ortaya konan, bir hikayeden ziyade, çok sesli bir senfonidir.Günlük, bizi hem papazın, hem de karısı, oğlu ve aşık olduğu kör kızın dünyalarına götürürken, çok sesli bir senfoniye dönüşür. Gide romanın adıyla, Beethoven´ın en önemli eserlerinden biri olan Pastoral Senfoni´ye gönderme yapar. Bir papaz dünyanın ve aslında yaşamın bütün renklerini kör bir kıza, bu senfoni aracılığıyla anlatmaya çalışır. (Tanıtım Bültenindne) 

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.