Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Amat

Amat

AMAT - İhsan Oktay Anar / Roman - Felsefe

Yazarın tarzını beğenenlerin kaçırmayacağı, felsefi göndermeleri olan, sıra dışı bir roman. Aşağıdaki linklerde farklı iki bloggerın kitapla ilgili detaylı görüşlerini okuyarak biraz daha bilgi sahibi olabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); veya http://kitaplarimolmadanasla.blogspot.com.tr/search?q=amat ...

Arka kapaktan:

Kıyıda ise üç direkli, iki güverteli ve 58 toplu bir kalyon, o karanlıkta usturmaçlarını puta edip iskeleye palamar vermişti. Yelkenlerin sarılı olduğu serenler hisar edilmiş ve tez zamanda yola çıkacağını ilan için mizana direğine mavi bayrak çekilmişti. Esrarengiz adam, kalabalığı yarıp elinden tuttuğu İsrafil´le iskeleden gemiye doğru yürümeye başladı. Kalyonun dikmesinin palangalarına asılan ve tıraka tutan gemicilere vardiyan, Yisa, sizi gidi sütü bozuk sünepeler! Yisa beraber! Varda ruhsuzlar! Varda! Bre aman! Laşka! Laşka!? diye feryat ediyor ve hurçların, sandıkların ve fıçıların ambarlara usûlünce istifine nezaret ediyordu. Güneşin doğmasına 7 saat kala esrarengiz adam, sürme iskeleden kalyonun çukur güvertesine çıkmak istedi. Fakat eline ne kadar asılırsa asılsın Eşek İsrafil yerinden bir türlü kımıldamıyordu. O karanlıkta eline son bir kez daha asılıp Gel ya mübarek diye nida eyledi. Bunun üzerine çocuk her nedense inat etmekten vazgeçti. Ne var ki, sürme iskelenin kayganlığından dolayı düşmemek için midir, İsrafil´in kuşağına 40-50 yaşlarında, iri yapılı, sırma işlemeli siyah kaput giymiş biri yapışmıştı. İşte bu adam kuşağı bırakıp küpeşteye tutundu ve güverteye ayak bastı. Bunun ilahi düzenin bozulması demek olduğunu hiç kimse bilmeyecekti.

Denizcilik terimleri ve terminolojisine hakim okuyucuların çok keyif alacağı sıradışı bir İhsan Oktay Anar romanı. Ancak denizcilikle ilgili bilginiz yoksa anlatım boğabilir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.