Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek

GÜNEŞE BAKMAK ÖLÜMLE YÜZLEŞMEK - Irvin Yalom / Psikoloji

İnsan doğasında, doğduğu ilk andan son nefese kadar asla kaybolmayan "Ölüm korkusunu", yazar gerek kendi benliği, gerekse danışanları aracılığı ile ulaştığı gözlemler ışığında anlamaya - anlatmaya çalışıyor. Psikoloji ilgi alanınız da ise okumanızı önerebiliriz. Bu alan ile hiç ilgilenmemiş okurlar için okuması biraz zor olabilir.  javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); adreslerinde bulacağınız detaylı yorumlar bu değerli eser hakkında daha farklı fikirler verebilir size.

***** Ölüm daha doğarken kaderimiz olarak alnımıza yazılıyor. Her birimiz her ne kadar öleceğimizi bilsek de hiç ölmeyecekmiş gibi davranıyoruz mecburen. Ne zaman gerçekten ölümle karşılaşırsak, o zaman ölümün başkaları için değil, bizim için de gerçek olduğunu anlıyoruz. Bu kitapta ölüm gerçeği enine boyuna tartışılıyor. Irvin Yalom bu kitabı yaşı gereği ölümü düşünmeye başladığı bir dönemde yazdığı için daha bir anlamlı oluyor okumak. İ. Yalom aynı zamanda kendi düşüncelerinin ve korkularının da bir tahlilini yapıyor. Okumak cesaret ister ama gerekli... Ama en sağlam, en saygıdeğer savunmalara rağmen ölüm anksiyetesini asla tam olarak bastıramazsınız: her zaman oradadır, zihninin bazı gizli yarıklarında dolaşır durur. Belki Platon’un söylediği gibi benliğimizin en derin noktalarına yalan söyleyemeyiz. Bugün ölüm anksiyetesiyle baş edemeyen insanlar nereye başvuruyor? Bazıları ailelerinden ve arkadaşlarından yardım alıyor; diğerleri dini kurumlardan ya da terapiden: kimileriyse elinizdekine benzer kitaplara başvuruyor. (Yorum Ergun Çil´e aittir.)

Kitaptan: *** Her insan ölümden kendi tarzında korkar.

*** Ölmek, hayatın yalnız yapılan tek olayıdır.

*** Epikouros ölümün kılık değiştirmiş görüntülerinden bir anlam çıkartılması gerektiğini belirtmişti: örneğin aşırı dindarlık, aşırı zenginlik, güç ve onur kazanmak için verilen büyük çaba, bütün bunlar ölümsüzlüğün sahte bir modelidir.

*** Her an ölümü tamamen farkında olarak yaşamak hiç kolay değildir. Bu güneşe dosdoğru bakmaya benzer: fazla dayanamazsınız. Hayatımızı korkudan donmuş bir şekilde geçiremeyeceğimiz için ölüm korkusunu yumuşatacak yöntemler üretiriz. Çocuklarımız aracılığıyla kendimizi geleceğe yansıtırız; zenginleşir ünlü olur, hayatta her zamankinden daha fazla yer kaplarız; saplantılı, koruyucu ritüeller geliştiririz..

*** Kâinatın büyüklüğü karşısında hepimiz birer noktacık, bir kum tanesi gibiyiz. Pascal’ın on yedinci yüzyılda dediği gibi, “sınırsız uzayın ebedi sessizliği beni dehşete düşürüyor.´´

*** İyi davranışlar insana ölümüne kadar eşlik eder ve dalgalanarak sonraki kuşaklara aktarılır.

Arka Kapaktan:

Öz-farkındalık büyük bir armağan, hayat kadar değerli bir hazinedir. Bizi insan yapan şeydir. Ama bedeli de çok ağırdır ölümlülük yarası. Varoluşumuz, büyüyüp gelişeceğimiz ve kaçınılmaz bir şekilde ölüp yok olacağımız bilgisiyle gölgelenir.
Ölümlülük düşüncesi tarihin başından beri peşimizi bırakmaz. Dört bin yıl önce Babil kahramanı Gılgamış, arkadaşı Enkidu´nun ölümü üzerine yukarıda alıntıladığım sözleri söylemiştir: "Sen artık karanlıklar içindesin ve beni duyamaz oldun. Ben de öldüğümde Enkidu gibi olmayacak mıyım? Yüreğim umutsuzluk içinde. Ölümden korkuyorum."
Gılgamış hepimiz adına konuşuyor. Onun ölümden korktuğu gibi hepimiz korkarız her erkek, kadın ve çocuk ölümden korkar. Bazılarımız için ölüm korkusu genelleşmiş bir huzursuzluk şeklinde dolaylı olarak kendini gösterir ya da başka bir psikolojik bozukluk kılığına girer; bazılarımız ölümle ilgili açık ve bilinçli bir anksiyete yaşarken, bazılarımız için ölüm korkusu bütün mutluluk ve sevinci engelleyen bir dehşet haline gelir..."quot; Son derece kişisel olan bu kitabını Irvin D. Yalom, ölüm korkusuyla verdiği mücadele sırasında öğrendiklerinden yola çıkarak hazırlamış. Ölümle siz yüzleştiniz mi? Irvin D. Yalom okuyucularına ölümle korkmadan yüzleşmenin yollarını hastalarıyla seanslarında edindiği deneyimler yardımıyla biz okuyucularına aktarıyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.