Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Şeytan

Şeytan

ŞEYTAN - Tolstoy / Öykü

Tolstoy´un okunası güzel öyküle kitaplarından biri. www.kitapyurdu.com/kitap/seytan/54139.html´ de kitapla ilgili bir çok okur yorumu bulacaksınız. javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerinde ise iki okurun daha detaylı yorumlarını okuyabilirsiniz.

Kitaptan: *** İnsan, sadece yaşlıların muhafazakâr, gençlerin ise yenilikçi olduklarını sanır.

*** İnsanlar akıl hastasıdır ama en ağır akıl hastası olanlar; kendilerinde farkına varmadıkları akıl hastalığı belirtilerini başkalarında görmek isteyenlerdir.

 Arka Kapaktan:

Tolstoy, Şeytanı, Anna Karenina´dan yaklaşık on yıl sonra, 1898 yılının Kasımı´nda yazmıştır. Bu ilginç uzun öykü, okuru, Kreutzer Sonat ile birlikte Tolstoy evreninin en temel iki somnsalıyla bir kez daha karşı karşıya getiren sınırlı bir özet gibidir: Taşra aristokrasisine dayalı ideal "aile mitosu"yla ve kadının bir baştan çıkartıcı olduğu anlayışıyla Tolstoy, bu öyküde, etkilendiğini bildiğimiz Schopenhauer irade felsefesinin sanki bir uygulamasını gerçekleştirir. Orada türün devamından öteye bir amacı bulunmayan "irade", "cinsel dürtü" olarak kişiyi sürükler durur. Bu durumda şeytan, içimizdeki o karşı konulmaz dürtüdür. Dışarıdaki şeytan kadın ise, bu dürtüyü uyaran nesneden başka bir şey değildir.

Şeytan: İçimizdeki karşı konulmaz dürtü.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.