Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

General Uçtu

General Uçtu

GENERAL UÇTU -Mehmet Zaman Saçlıoğlu / Roman - Yakın Tarih

İlk sayfalarda, "Acaba kahramanlar gerçekten yaşamış olabilir mi?" sorusu sıkca aklınızdan geçebilir. Yazarın söyleşilerine göz atınca kahramanların hayali olduğunu öğrendik. Kurgu oldukça sağlam ve üslup çok akıcı. Elinize aldığınızda bitirmek isteyeceksiniz. Geçtiğimiz "Darbe" dönemlerinin acı yönü ile yüzleşiyorsunuz kitap boyunca. Okudukça aradığımız tek şeyin adalet, sadece adalet olduğunu bir kez daha fark edebilirsiniz. Kısaca totaliter yönetimin, ister din adına ister ideoloji adına her türlü totaliter yönetimin ne kadar ahlaksız olduğunu tüm benliğinizle kavramaya başlayacaksınız. Dünün "Devletlülerinin" bugün ölemediklerini fark ediyorsunuz ve bugünün "Devletlülerinin" yarın neler beklediğini düşünmeden edemiyorsunuz. Hiç kimse acı çekmesin, onun içinde adaletsizliğin nedeni olan totaliter rejimlere fırsat verilmemesi adına bilinçlenmek üzere okumalı, okutmalı. Farkında değiliz belki ama en çok acı çekenler her zaman ´Diktatörlerdir´. Ölmek isterler ama ölemezler...

Son olarak yazara ve bu güzel eseri okumamızı öneren kitap dostumuza çok teşekkür ediyoruz. Sayelerinde hem gönül dünyamız hem kitaplığımız zenginleşti. Gelecek nesillerimize okumaları için ısrarla önerebileceğimiz bir kitap daha katmış olduk kütüphanemize.

www.cumhuriyet.com.tr/haber/kitap/86039/Yunus_Nadi_Roman_Odulu_sahibi__Mehmet_Zaman_Saclioglu.html veya

www.sanattanyansimalar.com/yazarlar/gunay-guner/mehmet-zaman-saclioglu-oykusu-ve-yeni-romani-general-uctu/83/ adreslerinde yazar ve roman hakkında değerlendirmeler okuyabilirsiniz.

www.youtube.com/watch linkinde yazar ile Yasemin Sungur´un kitap işle ilgili söyleşiye kulak verebilirsiniz.

Arka Kapaktan:

Gencecik oğlu elinden alınan bir babanın yıllarca beklediği adaleti hukuk sistemi sağlayamazsa ve bir gün oğlunu öldürten kişi o babanın eline düşerse ne olur?İntikam duygusunun karşısında insani değerlerin gücü nedir? Ya bu intikam duygusu bir başka büyük acıyı doğurursa, vicdan kendini nasıl cezalandırır?..

Mehmet Zaman Saçlıoğlu, General Uçtu´da Köy Enstitülü bir öğretmenin ve ailesinin askeri darbeyle aldıkları yaraları, yaşamı kutsal bilen insanların bile intikam duygularıyla nasıl değişebileceklerini, rastlantılarla, oyunlu, hızlı, dinamik bir anlatımla ve 1970´li yıllara geri dönüşlerle ele alıyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.