Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Ecce Homo

Ecce Homo

ECCE HOMO - Friedrich Nietzsche / FELSEFE

Yazarın kendini yazdığı ve kendi ile hesaplaştığı günlük tarzı bir deneme. Felsefe ilginizi çekmiyorsa sıkıcı gelebilir. Neticede Nietzsche yi okumak ve anlamak çok da kolay olmasa gerek.

nevbahar01.blogcu.com/ecce-homo-kisi-nasil-kendisi-olur/19767978 adresinde Ecce Homo ile ilgili oldukça detaylı okur yorumu ve alıntılar bulacaksınız.

Arka Kapaktan:

"Ecce Homo", diğer otobiyografilere benzemeyen bir otobiyografidir. Provake edici bir biçemi kasıtlı olarak benimseyen Nietzsche, kendi felsefi duruşunu, hayatı, bitmek bilmeyen bir kendi kendini aşma güncesi olan bir dahi kahraman yaratarak mücadeleciliğin son sınırlarına kadar zorluyor.
Yazarın 1888 yılında, akli dengesini kaybetmesinden birkaç hafta önce tamamlanıp, "Nasıl Kendiniz Olursunuz?" alt başlığını taşıyan bu yapıt, Nietzsche´nin daha önceki çalışmalarının bir muhasebesini yapıp, felsefeciyi ölümünden sonra tanıyan okurlarına kendisini, nihayet, kendi terimleriyle doğru olarak anlama olanağı veriyor.
Kendi kendini İsa karşıtı ilan ederken çok sayıda düşmanlarıyla da -Richard Wagner, Alman milliyetçiliği, genel anlamda "modern insan", öncelikle de Hıristiyanlıkla- son kez hesaplaşıyor. "Ecce Homo" sıradışı bir felsefi kariyerin özeti, Nietzsche´nin son, en önemli vasiyetidir.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.