Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Başarısız Hipotez Tanrı

Başarısız Hipotez Tanrı

Başarısız Hipotez TANRI - Victor J. Stenger / Felsefe

Kitabı henüz okumaya zaman ayıramadığımızdan idyllic rumuzlu blog sahibinin kitapla ilgili değerlendirmelerinden kısa bir bölüm aldık;

*** ´´Tanrı inancı toplumların bir arada kalması ve insanları "düzene sokması" için kullanılmamalı, bir silah olmamalı. İnsanların huzurlu yaşamak için seçtikleri bir yol olmalı. Bu hangi dini hangi inancı seçtiklerine bağlı olarak insanların kendilerine kalmalı.
Irklar, kültürler, inanç ve inaçsızlık kişinin tamamen kendi seçimine bırakılıncaya kadar rahatsız olacağız. Asla gerçekten özgür olmayacağız.
Başarısız Hipotez Tanrı, tanrının varlığını bilimle kanıtlamaya çalışanların tam aksine, tanrının yokluğunu bilimle kanıtlamaya çalışıyor. Henüz başlarındayım ancak bu görüş ve bu anti-tez gerçekten ilgimi çektiği için hevesle okulorum. Arkasından Dawkins´in kitabını da okumayı vehttp://richarddawkins-turkey.blogspot.com/ adresindeki yazılara zaman ayırmayı düşünüyorum.
Yıllarca Harun Yahya kitaplarıyla yarım yamalak birkaç doz bilimtrak yazı almış bir nesil olarak bu kitapları okumak ve seslerine kulak vermek boynumuzun borcu!´´
http://maledisant.blogspot.com.tr/search?q=hipotez adresinde yorumun tamamını okuyabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); bu linkte ise fazla sayıda okurun kitap hakkında yorumlarını okuyabilirsiniz.

Arka Kapaktan:

Tarih boyunca Tanrı´nın varlığı üzerine tartışmalar büyük ölçüde felsefe ve teoloji sahalarında yapılmış, bu arada bilim saha kenarında oturup bu fikir ve sözcükler mücadelesini izlemekle yetinmişti. Fizikçi Victor J. Stenger, eğer Tanrı varsa, bir takım bilimsel kanıtların da bulunması gerektiğini söylüyor. Musevi, Hıristiyan ve İslam dinlerinde sunulan Tanrı kavramını herhangi bir bilimsel hipotez olarak ele alan Stenger, evrenin bir yaratıcı elinden çıktığı ve insanların Tanrı´nın özel yaratıları olduğu görüşlerini tartarken fizik ve astronomideki yeni bulguları tartışıyor. Son dönemin modası Akıllı tasarım savlarını Tanrı´nın biyoloji üzerindeki etkisi olarak görüyor. Tüm bilimsel bulgularla kanıtları değerlendirdikten sonra evrenin Tanrı var olmasa nasıl olacağı beklenirse öyle olduğu sonucuna kuşkuya mahal bırakmayacak şekilde varıyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.