Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

İ̇yi İ̇nsanlar Neden Kötü Şeyler Yaparlar?

İ̇yi İ̇nsanlar Neden Kötü Şeyler Yaparlar?

İYİ İNSANLAR NEDEN KÖTÜ ŞEYLER YAPARLAR - Dr. James Hollis / Psikoloji

Kitabın konusu ve ismi insanın ilgisini çekiyor ancak yazarın bilim insanı olması okura, ulaşan bir kitap ortaya çıkmasına yeterli olmamış. Üniversitede ders kitabı olarak okunabilir veya psikoloji bilimi ile profesyonel olarak ilgilenen birileri için yararlı olabilir. Ortalama okuyucuya ulaşması zor.

Kuraldışı yayıncılığın hayatımıza kattığı çok yararlı eserler olmasına rağmen bu kitaptan biz yararlanamadık. Bu kitap ve buna benzer konular ilginizi çekiyorsa javascript:ntrTemp(); Debbie Ford´un ´´Niçin iyi insanlar kötü şeyler yaparlar´´ isimli kitaba göz atmanızda yarar olabilir. javascript:ntrTemp(); adresinde kitapla ilgili iki yorum okunabilir.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Arka Kapaktan :

´İyi insan olmaktansa bütün insan olmayı tercih ederim.´

Jung

Neden iyi insanlar kötü şeyler yaparlar? Kişisel ve toplumsal tarihimiz neden sürekli kendimize ve başkalarına zarar vermek üzerine? İçimizden geçenle dış dünyaya gösterdiğimiz kimliğimiz neden farklıdır? Küçük yolsuzlukları yapan da soykırım gibi toplumsal bir katliamın ´emir erleri´ de sıradan insanlardır. Peki sıradan insanı ´kötü´ yapan nedir?

Jung´cu psikanalist yazar Dr. James Hollis, bu kitapta kişiliğimizin karanlık yönünü, Jung´un insanın başkalarına göstermediği gizli yanını tanımlamakta kullandığı Gölge kavramını inceliyor.

Hollis, insan ruhunu psikolojik ve felsefi boyutta incelerken, hiç de kolay yanıtlar, sihirli çözümler, basite indirgenmiş güzel sözler vaat etmiyor. İnsana gerekli olanın pembe bir mutluluk tablosu değil, anlam arayışı olduğunu söylüyor. Gelişmek, daha bilinçli olmak mı istiyoruz? O halde, görüntü hoşumuza gitmese de, kendi yetersizliklerimiz için başkalarını suçlamaktansa, o karanlık aynaya bakmalıyız. Zira, bilinçdışında kalan ne varsa, hayatta karşımıza çıkıp duracaktır.

´Gölge denilen o ´boşluk´tan çıkan olumlu değerleri kazanabilmek mümkün. Tam yetişkin olabilmenin yolu ne istediğimizi bilmekten ve yapmaktan geçiyor. Ne istediğimizi bilmek için gerçekten çok ayıklama yapmalıyız. Gölgelerimizle yüzleşmek için cesarete ihtiyacımız var.´

Ancak Gölgemizi keşfedip onun bize hakim olmasına izin vermeksizin, onu olduğu gibi kabul ettiğimizde ya o ya bu olmaktan çıkıp bütünlüğe ulaşmamız mümkündür.

´Işık neredeyse, gölge de oradadır.´

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.