Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE - Grigoriy Petrov / SOSYOLOJİ

Kitabın bu kadar çok beğenilmiş ve okunmuş olmasının belki de en önemli nedeni, Finlandiya´nın kalkınmasını ilahi olaylara ya da doğaüstü özelliklere sahip kahramanlara değil de, halkın sorunlarını anlayıp bunlara kalıcı çözümler üreten liderlere bağlamasıdır.
Bataklık ve ölüm vadisi, yoksulluk ve sefalet yuvası olan Finlandiya diye bilinen, yeryüzünün kuzeyinde, kışı uzun, toprakları verimsiz ve çorak bir ülkede, köy kooperatiflerinin,
köy öğretmenlerinin, gönüllü doktorların gayret ve aydınlatmalarıyla,
bugün nasıl mutluluklar ve güzellikler ülkesi olduğunu,
halkın birlik beraberlikle aynı yıl içinde ne şekilde servetinin milyona çıkarttığını,
demokrat bir millet ne demektir, topyekün bir millet nasıl yükselir,
aydınların halka karşı rolü nedir,
gerçek yurtseverlik nasıl olur?
Halka gerçek hizmet nasıl yapılır?
Bir avuç aydının kendilerini halka adayan fedakarlıklarıyla, bütün bir çalışma ve üstün gayretler sayesinde Finlandiya´nın gaflet uykusundan uyanışını ve büyük bir hızla ilerleyişini anlatan, her kitaplıkta bulunması gereken bir "Eser".

javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); linklerinde bu çok kıymetli çalışma hakkında daha detaylı yorumları okumanızı hatırlatırız.


http://blog.milliyet.com.tr/beyaz-zambaklar-ulkesinde/Blog/?BlogNo=423236 adresinde bu muhteşem eser ile ilgili yorum okuyabilirsiniz.

Kitaptan: **** İlim, felsefe, sanat ve din hep insanın olgunlaşmasını için vardır. Eğer tüm bunlar yeryüzünde daha mutlu, daha aydınlık ve gerçekten cennet hayatı sunmaya ve kurmaya hizmet etmeyeceklerse hiçbir önem ve değer taşımıyorlar demektir. (Sayfa, 8)

**** Eğer halka güvenmeyip de Rusya´da olduğu gibi biletçi veya kontrolcü kullanmak isterseniz, kontrolcuları da kontrol etmek gerekir. Biz kontrolcüye değil, halkımıza inanırız, insana inanırız. (Sayfa, 31)
**** Finlandiya zorla hiçbir şey elde edemez, onun tek kurtuluşu eğitimdir. (Sayfa, 39)
**** Galiz küfür köpek havlamasından daha kötüdür, insanın zekâ ve maneviyat açısından gelişmemiş olduğunun göstergesidir. (Sayfa, 109)
**** Gidin ve ailenizin yaşadığı ücra köşelerde insanların uyutulmuş zakâsını uyandırmaya gayret edin. (Sayfa, 110)
**** Çocuklardan sevgi, saygı ve itaat beklemeyin, bunları kendilerini korkutarak, azarlayarak veya cezalandırarak elde edebileceğinizi düşünmeyin. Çocukların önünde onların sizin saygı duyacakları ve sizi sahip olduğunuz erdemler sayesinde sevebilecekleri gibi davranın. (Sayfa, 125)
**** Ülke nüfusunun büyük bölümünün cahil ve kaba olduğunu görmek ve buna tahammül etmek utanç verici bir durum. Kendisi eğitimli olan ve kültür güneşinin ışığıyla aydınlanan herkes bu durumdan sorumludur. (Sayfa, 171)
**** Birilerinin çalmaması veya kaybolmaması için paranızı muhafaza ediyorsunuz. Çocuklarını, karını ve kendini en değerli, canlı para olarak düşün. Onları koru, harcayarak bitirme, aksine artırmaya çalış. (Sayfa, 188)
**** Asalak, hayatı tahrip eden değil, onu inşa eden ve güzelleştiren insanlar olmaya gayret edin. Hayatı inşa etmeye ne zaman başlayacağız? Sayın baylar, bayanlar, hayatınızın borcunu ne zaman ödeyeceksiniz? (Sayfa, 209)


Arka Kapaktan :

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye ilk kez çevrildi. Atatürk, kitabı okuduğunda bu destansı başarıya tek kelimeyle hayran olmuştu. Derhal kitabın ülkedeki okulların, özellikle askeri okulların müfredatına dahil edilmesini emretti. Türk askerleri ülkelerindeki "yaşamı yenilemek" için mutlaka bu kitabı okumalıydılar. O vakitler, kitap o kadar çok ilgi gördü ki, Kuran-ı Kerim´den sonra en çok okunan kitap haline geldi.
Bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya´yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne sermektedir.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.