Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE - Gregory Petrov / SOSYOLOJİ

Kitabın bu kadar çok beğenilmiş ve okunmuş olmasının belki de en önemli nedeni, Finlandiya´nın kalkınmasını ilahi olaylara ya da doğaüstü özelliklere sahip kahramanlara değil de, halkın sorunlarını anlayıp bunlara kalıcı çözümler üreten liderlere bağlamasıdır.

Bataklık ve ölüm vadisi, yoksulluk ve sefalet yuvası olan Finlandiya diye bilinen, yeryüzünün kuzeyinde, kışı uzun, toprakları verimsiz ve çorak bir ülkede, köy kooperatiflerinin,

köy öğretmenlerinin, gönüllü doktorların gayret ve aydınlatmalarıyla,

bugün nasıl mutluluklar ve güzellikler ülkesi olduğunu,

halkın birlik beraberlikle aynı yıl içinde ne şekilde servetinin milyona çıkarttığını,

demokrat bir millet ne demektir, topyekün bir millet nasıl yükselir,

aydınların halka karşı rolü nedir,

gerçek yurtseverlik nasıl olur?

Halka gerçek hizmet nasıl yapılır?

Bir avuç aydının kendilerini halka adayan fedakarlıklarıyla, bütün bir çalışma ve üstün gayretler sayesinde Finlandiya´nın gaflet uykusundan uyanışını ve büyük bir hızla ilerleyişini anlatan , her kitaplıkta bulunması gereken bir "Eser".

http://blog.milliyet.com.tr/beyaz-zambaklar-ulkesinde/Blog/?BlogNo=423236 adresinde bu muhteşem eser ile ilgili yorum okuyabilirsiniz.

Arka Kapaktan :

Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye ilk kez çevrildi. Atatürk, kitabı okuduğunda bu destansı başarıya tek kelimeyle hayran olmuştu. Derhal kitabın ülkedeki okulların, özellikle askeri okulların müfredatına dahil edilmesini emretti. Türk askerleri ülkelerindeki "yaşamı yenilemek" için mutlaka bu kitabı okumalıydılar. O vakitler, kitap o kadar çok ilgi gördü ki, Kuran-ı Kerim´den sonra en çok okunan kitap haline geldi.

Bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya´yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne sermektedir.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.