Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Afrikalı Leo

Afrikalı Leo

AFRİKALI LEO - Amin Maalouf / ROMAN - Tarih

Harmanlaşan kültürler, bitmeyen kervanlar ve tarihin içinden bir kitap. Maalouf un diğer romanlarına göre biraz geride kalan romanı yinede sürükleyici ve şaşırtıcı, diğer romanlarında olduğu gibi Anadolu´ya uğramadan geçmeyen yazarın tarihi romanlardaki hakimiyeti yine ustaca. Tarih ilginizi çekiyorsa keyf alarak okuyabilirsiniz. ´´Amin Maalouf´un kaleminden Afrikalı Leo´nun Endülüs´te başlayan, Afrika’da gelişen İstanbul’a uzanan ve Roma’da sona eren gerçek bir yaşam öyküsü. Dört bölümden oluşuyor. Granada Fas Kahire ve Roma Kitabı Ana karakterimiz Hasan´ın çocukluğundan başlayarak kırklı yaşlarına kadar olan yaşamı...

´´Babası Muhammed annesi Selma annesinin üstüne kuma gelen ikinci eş Verda ve ondan doğma kızkardeşi Meryem ile başlayan çocukluğu...
Hristiyanların Granada´yı ele geçirip halkı dinlerine geçme baskısından dolayı Fas´a zorunlu göç.. İlerleyen yıllarda kızkardeşinin Zervali ile evlenmesine razı olmaması ve devamındaki olaylardan dolayı Kahire´ye sürgüne gitmesi geri dönüşü, evliliği birden köle olup kendini Roma´da Papa´nın hizmetinde bulması ardından çevirmenliği, diplomatlığı...
Ve kadınlar bir şiire bahşedilen kölesi Hiba kuzeni Fatma, Nur, Maddelena. Onlarla olan evlilikleri aşkları..
Tabi ki seyahat göçmek, kervanlarla, kimi zaman at üstünde kimi zaman bir gemide.. Farklı yerler farklı kültürler. Göçebe bir ruh. Ama yazgıdan kadercilikten mi, mecburiyet mi, keyfi mi?
"Yolların oğluyum ben, ülkem kervan, yaşamım yolculukların en beklenmedik olanı."
Savaşlar, ölümler, salgın hastalıklar, iftiralar, hurafeler, âdetler, töreler, ilginç inançlar...
Tarih okuyoruz bol bol...Osmanlılar, Yavuz Sultan Seli, Mısır´ın fethi, Tumanbay ve Çerkezler hakkında yazılanlar ilgi çekici. Köle olarak satılıp vaftiz edildikten sonra Papa ile Osmanlılar arasında diplomatlığı. Kanuni Sultan Süleyman çıkıyor bu kez karşımıza. Daha sonra Roma´da olanlar. Papa´ya başkaldırı ve daha neler neler... 40 yıllık ömründe çok şey yaşayan, gezen bir seyyah.
"Zekâm Roma´da gelişti, tutkum Kahire´de, üzüncüm Fas´ta, çocukluğum Grana´da yaşıyor."
Varsıllık, yazgı bol bol kullanılan kelimeler.
Tarih, seyahat sevenlerin seveceği bir kitap.

Her devirde kadınlık zor bu kitaptan anladığım o devirde kadınların yaşamı ve onlara bakış açısı daha da bir zor ve daha bir farklı o kesin...´´ (Dilek Filiz´in eser hakkında değerlendirmesi)

javascript:ntrTemp(); adresinde romanla ilgili değerlendirmeyi okumanızı öneririz.

Kitaptan: *** Bedevi bir kadına bir gün en çok hangi çocuğunu sevdiğini sormuşlar. Kadın şöyle yanıt vermiş: Hasta olanı iyileşene kadar, en küçüğünü büyüyene kadar, yolda olanı da eve dönene kadar.

*** Yazgı bir bukalemun derisinden bile daha değişkendir.

*** Herkes, dini söz konusu olunca patlamaya hazır.

*** Sen ki bunca kitap okumuşsun, çok uzun zaman önce bir sultan annesinin, oğlu doğduğu zaman ne dediğini bilmiyor musun?

"Akıllı olman için dua etmiyorum. Akıllı olursan aklını güçlülerin hizmetine verirsin. Talihli olmanı istiyorum ki akıllı insanlar sana hizmet etsinler."

*** Varsıllık ve güç, sağduyunun düşmanıdır.

Arka Kapaktan :

Afrikalı Leo, gerçek bir yaşam öyküsünden çıkarılmış düşsel bir yaşamöyküsü: ´Bir berberin sünnet ettiği, bir Papanın vaftiz ettiği´ Hasan ibn Muhammed el-Vezzan ez-Zeyyati alias/namıdiğer Giovanni Leone de Medici´nin, Leo Africanus yani Afrikalı Leo´nun özyaşamöyküsü -yazmış olsaydı yazacağı gibi... Amin Maalouf, bu ilk romanında -daha sonra ´Semerkant´ (YKY,1993) ve ´Tanios Kayas´ı (YKY,1995) romanlarında da yapacağı gibi tarihle/tarihten olağanüstü bir halı dokuyor. Bir uçan halı...

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.