Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

1984 Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

1984 Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

George Orwell - 1984 / ROMAN

Bu kitabın bu derece etkili olmasını sağlayan şey galiba o dönemlerde insanların başından geçen kötü hadiselerdir.Orwell 1903´te sömürge Hindistan´da doğdu.1922´de İngiliz Polis Teşkilatı´na girdi ve 1928´de istifa etti.İstifasında etkili olan şey İngiliz sömürgeciliği ve emperyalizmidir.Daha sonra komünizme adadı kendisi.Düşüncesine göre "bütün uluslar iğrençtir ancak bazıları daha iğrençtir".Komünist olduktan sonra Stalin´in Troçki´yi ve taraftarlarını öldürtmesi ve İspanya´da karşı iki tarafın birbirine girmesi komünizme olan inancını da sarstı.Bunun üzerine bir de başlayan 2. Dünya Savaşı ve getirdiği büyük yıkım 1984´ü doğuran ortamdır.Savaştan sonra "bomba" denildiğinde yatağın altına saklanacak kadar psikolojisi bozulmuş insanların olduğu bu dünyada, gelecek de hiçbir zaman iyi olamayacaktır.

Kitabın önsözünde E.M Forster onun için çağımızın peygamberi olabilecek bir adamdı, fakat değildi diyor.Çünkü Orwell, acı gerçekleri insanların gözü önüne sermiştir fakat yapılacak hiçbir şey olmadığını söylemiştir.Oysa bir peygamber hem gerçekleri söyler hem de yol gösterip umut verir.Orwell kitabı yazdıktan sonra komünistler tarafından İngiliz İstihbaratı´ndan olmakla suçlanmıştır fakat Orwell kitabında sadece komünizmi değil tüm sistemleri ve insanlığı eleştirmiştir.

George Orwell´in hem "Hayvanlar Çiftliği" hem "1984" isimli romanları günümüzün siyasi hayatını ve oynanan oyunları biraz daha perdelerden sıyrılmış olarak görmemize katkı da bulanabilir. Her evde okunması ve bulundurulması gerektiğine inanıyoruz. 1984´e yakın çizgide "Açlık Oyunları´&acacute; veya "Seni sevmenin mümkün olduğu bir yere götüreceğim" de akla gelen romanlardan.

http://sedasolar.blogspot.com.tr/search?q=1984 linkinde bir bloggerın 1984 ile ilgili farklı bir yorumuznu okuyabilirsiniz.

Arka Kapaktan :