Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Araf

Araf

ARAF - Elif Şafak / Roman

Amerika´da geçici görevle iki yıl kadar kalacak olan kahramanın farklı bir kültürde yaşadıklarını anlatıyor. Diğer romanları kadar akıcı bir üslubu olduğu söylenemez. Yazarın tüm kitaplarını okuma iddiasında olanlara veya yakın zamanda yurt dışına çıkmayı düşünenlere, oralar hakkında bir ön bilgi edinmek adına önerilebilir.

http://kontrast9.blogspot.com/search?q=araf veya http://www.ozgeninoltasi.com/search?q=araf adresinde kitapla ilgili daha detay yorum okuyabilirsiniz.

Kitaptan: *** Birinin adını öğrenmek varlığının yarısını ele geçirmektedir, gerisi parçalar ve ayrıntılardan ibarettir. Çocuklar bunu bilirler. Bir yabancı isimlerini sorduğunda içgüdüsel olarak söylemeyi reddetmeleri bundandır. Çocukken isimlerin gücünü idrak eder, ama büyüdükçe unutuveririz.

*** Belki aşk sevgiliyi kazanmayı değil, onda kendini kaybetmeyi gerektirir.

Arka Kapaktan : Kim gerçek yabancı - bir ülkede yaşayıp başka bir yere ait olduğunu bilen mi, yoksa kendi ülkesinde yabancı hayatı sürüp, ait olacak başka bir yeri de olmayan mı? İsimlerin yabancı memleketlere ayak uydurma sürecinde muhakkak bir şeyler eksilir - bazen bir nokta, bazen bir harf ya da vurgu. Yabancının isminin başına gelenler pişmiş tavuğun olmasa da pişmiş ıspanağın başına gelenlere benzer - ana malzemeye yeni bir tat eklenmesine eklenmiştir de kalıpta gözle görülür bir çekme olmuştur bu arada. Yabancı işte ilk bu fireyi vermeyi öğrenir. Yabancı bir ülkede yaşamanın birinci icabı insanın en aşina olduğu şeye, ismine yabancılaşmasıdır.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.