Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Milena´ya Mektuplar

Milena´ya Mektuplar

MİLENA´ya MEKTUPLAR - Franz Kafka / Deneme

Yazarın gazeteci Milena´ya yazdığı ve kendi iç dünyasında yaşadığı duygularını anlatan mektuplardan oluşmuş. Aşk üzerine en samimi kitaplardan biri olduğunu söyleyebiliriz. javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); adreslerinde kitap hakkında iki okurun yorumlarını bulacaksınız.

Kitaptan: ***  Milena, seni sevdiğime göre yeryüzünü de seviyorum demektir!

*** Dünyada benim ihtiyaç duyduğum kadar sabır var mı Milena? (Sayfa, 77)

*** Yine de aslında sevdiğim sadece sen değilsin, daha fazlası; senin aracılığınla bana hediye edilen varlığım. (Sayfa, 99)

***  Mutsuz evlilikler yok, yetersiz evlilikler var ve yetersiz olmalarının sebebi, onları yetersiz insanların yapmış olması, gelişme çağında takılıp kalmış insanlar, hasattan önce tarladan sökülüp atılması gereken insanlar...(Sayfa, 259)

http://astrocenter.blogcu.com/franz-kafka-milena-ya-mektuplar/10748260

Arka Kapaktan:

Franz Kafka, Prag´da bir dost meclisinde tanıştığı gazeteci Milena Jesenská´dan öykülerini Çekçe´ye çevirmesini ister. Kafka ile Milena´nın yollarını kesişmesine neden olan bu dilek, bir ilişkinin başlangıcı, Milena´ya Mektuplar başlığı altında toplanan bu yazışmalarsa kısıtlı bir iletişimin tek aracı olacaktır.
Milena´ya Mektuplar eşi benzeri olmayan bir kitap, mektuplara örülmüş bir aşk romanıdır. Kafka´nın Milena´ya Nisan 1920 tarihli ilk mektubunda yağmurlu bir günden söz ederek deyiş yerindeyse bir roman tadında başlattığı bu yazışmalar, yazarın ölümünden kısa bir süre öncesine değin süregiderken, ümitsizliğin, çaresizliğin ve tıkanışın anlatımına dönüşür. Çünkü Kafka´nın da dediği üzere, "Mektup yazmak, hayaletlerin önünde soyunmak demektir, ki onlar da aç kurtlar gibi bunu bekler zaten. Yazıya dökülen öpücükler yerlerine ulaşmaz, hayaletler yolda içip bitirir onları."

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.