Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Spinoza Problemi

Spinoza Problemi

SPINOZA PROBLEMİ - Irvın Yalom / Roman

Bir psikiyatr yazdığında böyle bir roman ortaya çıkarmış. Yazarın NİETZCHE AĞLADIĞINDA isimli romanı gibi gayet kaliteli, hayata değer katan bir ´Eser´. Okunması ve kitaplıklarda yer verilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Bağnazlığın ne olduğunu, nerede başlayıp nerede bittiğini, insanların kendi inançlarına körü körüne bağlanmalarının nasıl ölümcül sonuçlar doğurduğunu, bugünden bakınca bizi dehşete düşüren örneklerle anlatıyor. Evet ama, bundan 80 yıl önce karşımıza çıkan bu bağnazlığın ve yol açtığı ırkçılığın karşısında dehşete kapılabilen bugünün insanı, o günkünden çok mu farklı? Irvin Yalom’un romanı bu soruyu sormamıza da neden oluyor. Çünkü soru ve sorunlar evrensel. Dahası bu soru ve sorunlar bağlamında “ zaman aşımı” söz konusu değil. Öyle olsa bugün başka türlü “zaman aşımları”nı tartışıyor olmazdık herhalde. http://www.radikal.com.tr/kitap/kok_d... Irmak Zileli´nin Spinoza problemi ile ilgili detaylı tahlilini okuyabilirsiniz.

javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerinde oldukça detaylı bir yorum okuyabilirsiniz.

Kitaptan: *** İnsanlar konuşmak kadar susmak yeteneğine de sahip olsalar dünya daha mutlu bir yer olurdu.

Arka Kapaktan:

Irvin D. Yalom, aynı anda 5 ülkede yayımlanan, Alfred Rosenberg ile ondan üç asır sonra yaşayan ve ona tamamen zıt gibi görünen Spinoza´nın iç dünyasına yaptığı bu gizemli yolculuğu ustaca işleyip, olayları iç içe ama birbirine karıştırmadan, dolu dolu ama sıkmadan anlattığı bu romanı için: ... Yaşanmış olabilecek olaylara dair bir roman yazmaya çalıştım. Tarihsel olaylara mümkün olduğunca sadık kalarak ve bir psikiyatr olarak birikimlerime dayanarak ana karakterlerimin, Bento Spinoza ve Alfred Rosenberg´in iç dünyalarını hayal etmeye çalıştım... ... Çoğu araştırmacı Spinoza´yı mülayim ve kibar biri olarak görüyor, bazıları da hayatını Hıristiyan azizlerinkiyle ya da hatta İsa´nınkiyle kıyaslıyordu. Ben de bu nedenle Spinoza´nın içsel yaşamına dair bir roman yazmaya karar verdim. Kişisel uzmanlığım bu noktada Spinoza´nın hikayesini anlatmama yardımcı olabilirdi. Ne de olsa, o da bir insandı ve beni ve yıllar boyunca üzerinde çalıştığım birçok hastayı rahatsız eden temel insani çelişkilerle mücadele etmiş olmalıydı... ... Spinoza kütüphanesine el koyan ERR subayı (Oberbereichter Schimmer) tarafından yazılmış bir belge (17p-PS), kütüphanenin, Nazilerin "Spinoza Problemi"ni çözmelerine yardımcı olabileceğini belirtiyor... diyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.