Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi

MASUMİYET MÜZESİ - Orhan Pamuk / Roman

Takıntılı bir sevgilinin dünyasından aşkı olabildiğince etkili ve detaylı anlatıyor kitap. Yazarın en akıcı romanlarından biri. Muhtemelen yaşanmış olaylardan esinlenerek kaleme alınmış olması romanı daha da etkili kılmış olabilir. Okuyup, beğenmeyene pek rastlamadık. Kitabın en farklı yönlerinden biri kendi adı ile müzesinin kurulmuş olması. Tavsiye ederiz. javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); da kitap ve müze ile ilgili detaylı iki yorum okuyabilirsiniz.

Kitaptan: *** Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.

*** Sonu mutlu biten bütün aşk hikayeleri, birkaç cümleden fazlasını hak etmez zaten!

*** Hayatta esas mesele mutluluktur. Bazıları mutludur, bazıları mutlu olamaz.Tabi çoğunluk ikisi arasında bir yerdedir.

*** Mutluluk insanın sevdiği kişiyle yakın olmasıdır yalnızca.
*** Annem yaptırdıkları apartmana ‘Hürriyet’, ‘İnayet’, ‘Fazilet’ gibi adlar verenlerin, aslında bütün hayatlarını bu değerleri çiğneyerek geçirmiş kişiler arasından çıktığını söylerdi.

*** “Dünya canavar ruhlu insanlarla dolu evladım”, dedi annem. ”Hiç bir şeye aldırmayacaksın.”

*** Aslında kimse onu yaşarken hayatının en mutlu anını yaşadığını bilmez.

*** Kalpten gelen dürtülerle yapılmış ve iyi kurulmuş şiirsel müzelerde, sevdiğimiz eski eşyalarla karşılaştığımız için değil, zaman kaybolduğu için teselli oluruz.

*** Eşyaların gücü, içlerinde birikmiş hatıralar kadar.

*** Her akıllı insan hayatın güzel birşey olduğunu, amacının da mutlu olmak olduğunu bilir.” dedi babam üç güzel kızı seyrederken. “Ama sonra yalnızca aptallar mutlu olur. Nasıl izah edeceğiz bunu?

*** Sigaranın o kadar sevilmesi, nikotinin gücünden değil, bu boş ve anlamsız alemde, insana anlamlı bir şey yaptığı duygusunu kolaylıkla vermesindendir, diye düşünürüm bazan.

*** Kalabalığın kafamın içinde dur durak bilmeden dolanan uğultusu, orkestranın tangırtısı ve şehrin iniltisi sandığım amansız gürültü, ondan uzak olmanın huzursuzluğuymuş yalnızca.

*** İnsanın evi karnının doyduğu, kalbinin olduğu yerdedir.

Arka Kapaktan:

Yalnız aşk değil, evlilik, arkadaşlık, cinsellik, tutku, aile ve mutluluk hakkındaki düşüncelerinizi de derinden etkileyecek bir roman... Nobel ödüllü büyük yazarımız Orhan Pamuk´un üzerinde altı yıldır çalıştığı harikulade aşk romanı bu sözlerle başlıyor... Masumiyet Müzesi´ni okurken yalnız aşk hakkında değil, evlilik, arkadaşlık, cinsellik, tutku, aile ve mutluluk hakkındaki bütün düşüncelerinizin derinden etkilendiğini ve kitabın rengarenk dünyasından hiç ayrılmak istemediğinizi göreceksiniz.1975´te bir bahar günü başlayıp günümüze kadar gelen İstanbullu zengin çocuğu Kemal ile uzak ve yoksul akrabası Füsun´un hikayesi; hızı, hareketi, olaylarının ve kahramanlarının zenginliği, mizah duygusu ve insan ruhunun derinliklerindeki fırtınaları hissettirme gücüyle, elinizden bırakamayacağınız ve yeniden okuyacağınız kitaplardan biri olacak. Ülkemizde ve dünyada milyonlarca okurun sevgi ve hayranlığını kazanmış olan, kitapları elli sekiz dile çevrilen ve her yeni romanı büyük bir merakla bütün dünyada beklenen Pamuk, okurlarına unutulmaz rüyalar gibi, akıllardan hiç çıkmayacak sarsıcı bir hikaye anlatıyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.