Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Ayçöreği Ve Denizyıldızı

Ayçöreği Ve Denizyıldızı

AYÇÖREĞİ ve DENİZYILDIZI - Sunay Akın / DENEME

Günümüzün yaşayan değerli entellektüeli Sunay Akın´ın derin bilgi birikimini, sohbetleri tadında paylaştığı deneme kitabı. Bu tarzdan hoşlanıyorsanız veya aydınımızla tanışmayı düşünüyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz.. Biz, gelecek nesillerimizin okuyup yararlanmaları için bu güzel çalışmaya yer verdik kitaplığımızda.

www.edebyahu.com/odev/995/aycoregi-ve-denizyildizi-sunay-akin veya www.neokur.com/kitap/76062/aycoregi-ve-denizyildizi linkinde kitap ile ilgili okur yorumları okuyabilirsiniz.

Arka Kapaktan :

Kız Kulesi´nin, Galata Kulesi´yle yaşadığı bir gecelik aşk sonrasında dünyaya gelen bir çocuğu vardır.. Kız Kulesi, minarelerin baskısından korktuğu için ayrılmak zorunda kalır çocuğundan. İstanbul´u terk ederken, babası olan Galata Kulesi´ne bir anlık dönüp bakan, ama sevgi dolu bakışlarına hiçbir karşılık alamayan çocuk Lizbon´a yerleşir... Ve orada, "Belém Kulesi" adıyla bilinir.

1513 yılında, Lizbon limanının savunulması amacıyla yapılan Belém Kulesi, Afrika ve Hindistan´a düzenlenen sömürge seferlerinin başlangıç yeri olur. Bu yapının Galata Kulesi ile Kız Kulesi´nin "gayrimeşru" çocuğu olduğu iddiamızı güçlendirmek için biraz daha bilgi verelim: Kırk iki metre yüksekliğinde olan kule altı katlıdır ve girişinde bir sarnıç bulunur. Kız Kulesi´nde de, biri içerde, öbürü dışarda olmak üzere iki sarnıç olduğu birçok kaynakta yazılıdır. Belém Kulesi de, annesi ve babası gibi hapishane olarak kullanılır. Kulede yaşayan bir prensesin üzüm sepetinden çıkan yılan tarafından sokularak öldüğü söylencesi de Lizbonluların dilinde yıllardır anlatılır. Aynı efsane Kız Kulesi için de söylenir. En önemli delil ise kulenin görünümü ve bulunduğu yerdir. Galata Kulesi´ne benzeyen Belém Kulesi, kıyıya çok yakın olan kayalıklar üstüne kuruludur. Yani, tıpkı annesi olan Kız Kulesi gibi.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.