Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Küçük Prens

Küçük Prens

KÜÇÜK PRENS - Antoine de Saint-Exupery / Öykü

Büyük küçük bütün aile fertlerinin okuması gereken çok güzel bir öykü. Hem küçükler hem büyükler için yazılmış. Okumanızı ve kitaplığınızda saklayıp arada bir tekrar göz atmanızda yarar var deriz.

**** İşte sana vereceğim sır. Çok basit bir şey: Yalnızca kalbinle iyi görebilirsin. Asıl önemli olan şeyler göze görünmez.
**** Asıl önemli olan şeyler göze görünmez, diye tekrar etmiş küçük prens aklında tutabilmek için.
**** Gülünü bu kadar önemli kılan, onun için sarf ettiğin zaman.
**** Gülüm için sarf ettiğim zaman... Demiş küçük prens aklında tutabilmek için.
**** İnsanlar bu gerçeği unuttu, demiş tilki.
Bunun gibi hayata dair unutulmaz sözlerle dolu ´´Küçük Prens‘i´´ birde @isbankasikulturyayinlari’ndan okumak güzeldi.
Bu bilgelikle dolu, büyüleyici masal aradan geçen onca yıla rağmen bütün dünyada her yaştan okurun yüreğini ısıtmaya devam ediyor. Bugün geldiğimiz insanlık durumu üzerine derin düşüncelere sevk eden duygusal ve anlamlı bir hikayeyi lütfen anlayarak yine yeniden okuyun.
(Deniz Gürçay yorumu).

onedio.com javascript:ntrTemp(); sitesinde "Küçük Prens hakkında pek bilinmeyen 10 şey" başlığı altında ki değerlendirme ilginizi çekebilir.

javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); linkinde iki farklı okurun bu güzel öykü ile ilgili paylaşımlarını bulabileceksiniz.

Kitaptan : **** Büyükler sayılardan hoşlanır. Onlara yeni bir dostunuzdan söz açtınız mı, hiçbir zaman size önemli şeyler sormazlar. Hiçbir zaman: " Sesi nasıl? Hangi oyunu sever? Kelebek toplar mı?" diye sormazlar. "Kaç yaşındadır? Kaç kardeşi var? Kaç kilodur? Babası kaç para kazanır?" diye sorarlar. Ancak o zaman tanıdıklarını sanırlar onu. Büyüklere: "Pembe kiremitten bir ev gördüm, pencerelerinden sardunyalar, damında güvercinler vardı" derseniz, o evi bir türlü gözlerinin önüne getiremezler. Onlara: "Yüz bin franklık bir ev gördüm" demeniz gerek. O zaman: "Aman ne güzel!" diye bağırırlar.

Arka Kapaktan : Yarım asrı geçkin tarihi içinde çocuk edebiyatının klasikleri arasında yerini alan ve her yaştan okurun kalbinde taht kuran Küçük Prens yepyeni, usta işi bir çeviri ve baskıyla bir kez daha gezegenimizi ziyaret ediyor. "Yüzyılın Yüz Kitabı" arasında adından söz ettiren her dem taze bu çağdaş masal, insan ömrünün her çağında tekrar tekrar okunabilmek, her yaştaki okura farklı öyküler anlatabilmek gibi bir özelliğe sahip. Şimdi yeni baskısıyla, çağımızda taptaze bir bakışla yeniden yorumlanmak için davetiye gönderiyor okuruna. Yazıldığından bu yana tüm dünyada iki yüz elliden fazla dile çevrilmiş, her yıl yaklaşık iki milyon okurla buluşan bu eşsiz dostluk öyküsü; ışığından, dehasından hiçbir şey kaybetmeden parlamaya devam ediyor ve belli ki insanlık var oldukça da parlamaya da devam edecek...

Küçük Prens New York´ta küçük bir otel odasında, dünyanın savaşlarla can çekiştiği bir dönemde doğdu. İşte bu yüzden hüzünlü öyküsünde savaşın getirdiği yıkımın izlerine inat insanın içindeki sevginin ve umudun parıltılarını taşıyor. Çocukluğu boyunca uçma hayalleri kurmuş ve sonunda pilot olmayı başarmış Antoine de Saint-Exupéry uçağı düşüp Marsilya açıklarında kaybolmadan önce Küçük Prens´i bize iyi ki hediye etti. Çocukluğunu kaybetmemiş bir dünya gezgininin kulağımıza fısıldadığı sırlara kulak verin...

Her yaştan çocuklara ve çocukluğun ezeli ruhunu hatırlamak isteyen "büyük"lere...