Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Hiç Kimse Sıradan Değildir

Hiç Kimse Sıradan Değildir

HİÇ kimse sıradan değildir - Markus Zusak / Roman

Akıcı, akıcı olmasına da kitap bitince geriye pek bir tat kalmıyor. Sanki biraz gençlik romanı gibi. Konu çok ilginç ve derin, buna rağmen bir şeyler eksik. Okuyunca bir şey mi kazanacaksınız? Hayır. Okumayınca bir şey mi kaybedeceksiniz? Hayır. Buna rağmen yine de sürükleyici bir roman. Hiç olmasa okuma alışkanlığınızı pekiştireceğini umarız.

javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); tıkladığınızda ´Hiç´i okuyup hakkında kanaatlerini paylaşan iki okurun sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Kitaptan:

*** İnsanlar kırık kalpler yüzünden ölürdü. Kalp krizi geçirirlerdi. İşler ters gittiğide ve dağılıp yıkıldığında en çok incinen şey kalp olurdu.

*** Bir insanın kendini ıslık çalan ev aletlerinin dostluğuyla rahatalatacak kadar yalnız olması ve tek başına yemek yemesi beni çok üzmüştü.

*** Bazen insanlar güzeldir. Görünüşleri için değil. Söyledikleri için değil. Sadece insan oldukları için.

*** Ancak günümüzün hastalıklı toplumunda bir insan çok fazla kitap okumakla suçlanabilirdi.

Arka Kapaktan:

Neden ben? diye sordum Tanrı"ya. Bir şey söylemedi.

Güldüm ve yıldızları izledim. Yaşamak güzeldi...

Hiç Kimse Sıradan Değildir

Markus Zusak

19 yaşındayım, taksi şoförüyüm. Sadece bu işe yarıyorum, bir de arkadaşlarımla kağıt oynamaya. Başka hiçbir uğraşım, isteğim, hedefim yok. Bir ev arkadaşım var, adı Kapıcı. Kendisi aynı zamanda köpeğim olur ve karşılıklı kahve içmekten büyük keyif alırız. Kısacası sıradanlığın mihenk taşıyım ve bundan şikayetçi değilim. Ama bir gün posta kutumda bulduğum iskambil kartının, çerçevedeki bu resmi değiştireceğini nereden bilebilirdim ki? Hiç oluşum, kimliği belirsiz birini rahatsız etmişe benziyor ve belli ki benimle oyun oynamak istiyor. Neden sorusunun cevabı aslında çok basit: umursamak için.
Peki o halde, oyuna hazırım!

Dilde sadeliği kullanma yeteneğini başarılı bir şekilde ortaya koyan Markus Zusak, Hiç Kimse Sıradan Değildir adlı eğlenceli olduğu kadar düşündüren romanıyla, herkesin yapabileceklerinin ötesine geçebileceğini en sıradan insanlar üzerinden göstererek zekasını gözler önüne seriyor.


Zusak dilde abartıdan uzak duran, sadeliği kullanarak hayal dünyanıza girmeyi ustalıkla başaran bir yazar. Hiç Kimse Sıradan Değildir de bu yeteneğini ortaya koyan iyi bir örnek.
Time Magazine

Yalın ve akıcı bir dille anlatılan, güzel olduğu kadar etkileyici bir roman.
Kirkus Reviews

Olağanüstü bir kitap. Mutlaka okunmalı.
School Library Journal

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.