Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Göl Dağı

Göl Dağı

GÖL DAĞI - Metin Köse / Biyografik Roman

Yüzyıllardan beri, madenlerde nasıl bir işci sömürü ve kıyımının yaşandığını hayretle fark edeceksiniz. 1940-47 yıllarında yürürlükte olan mükellefiyet yasası ile zorunlu olarak madende çalıştırılan işciler kaçtıkları takdirde, jandarma kaçak işcinin ailesinden bir kadını (eşini, annesini, kızını, gelinini ) rehin alırmış, ta ki kaçan işci geri dönene kadar. Günümüzde de madenlerde kurulan sömürü düzenin hemen hemen aynen devam ettiğini tek farkla madene gid(e)meyen işcinin evine artık jandarma değilde, bankalar veya diğer alacaklıların avukatları icra işlemleri için gidiyor. Bu biyografik romanı tahminimizden çok daha akıcı ve etkileyici bulduk.

Soma ve maden işcileri için bir şeyler yapmak isteyen okurlara bu kitabı okuyarak yola çıkmalarını öneririz. Okuduğunuzda çok şeyin değişmediğini ve tarihin ısrarla tekerrür etmeye devam ettiğini fark edeceksiniz. Özellikle maden işcisi aileler başta olmak üzere ´ #Somayıunutmaunutturma ´ diyenlerin bir an önce okumasında ve paylaşmasında büyük yarar olacağına inanıyoruz. Okumamızı öneren kitap dostumuza ve yazara teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz buradan.

www.goodreads.com/book/show/17607507-g-l-da adresinde kitap ile ilgili yorumlara ulaşabilirsiniz.

Arka Kapaktan:

Zonguldak´ın ve maden ocaklarının gerçek öyküsü.Erkek çocuklar büyüyüp madenci olacaklardı. Kız çocuklar da madene gelin."Ufuk belli belirsizdi! Havanın kararmasına epey vakit olmasına rağmen, kapkara bulutlar yüzünden ortalık kararmıştı. Hep böyle olurdu Zonguldak´ta, aydınlığı ve karanlığı günün uzunluğu ve kısalığı değil, kara bulutlar belirlerdi. Ortalık sabahın erken saatlerinde ya da öğle üzeri birden kararıverir, ardından aynı günde ikinci bir gün yaşanırcasına aydınlanırdı. Bazen de, hava hep kara olduğundan gün hiç yaşanmazdı. Nasıl olduysa, sanki yeraltındaki kömürün karası gökyüzüne dolaşmaya çıkmıştı. Yeraltı, yer ve gök kömür karasıydı. Buna bir de, yaz kış dinmeyen nem eklendiğinden, insanlar hep ıslaktı. Şehir ise, hem kara hem ıslaktı.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.