Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Sol Ayağım

Sol Ayağım

SOL AYAĞIM - Christy Brown / ROMAN - Biyografi

Çok söz var kitabın bize söylediği. En önemlisi ‘´ Anne´´ gerçeğini bir kez daha önümüze koyuyor. Şefkat, sabır ve azimle nelerin olabileceğinin hikayesi. Ve tabii yaşanmış hikayesi. Sahip olduklarımızın değerini bilmek, işine tutkuyla bağlı doktorların ve her meslekten insanların ona gereksinimi olanlar için ne kadar önemli olduğu, yaşamın tüm eksilerimizle bizi kucaklamaya hazır olduğu ve bizim de bu kucaklaşma için hazırlanmamız gerektiği, toplumun engelli insanlara karşı bakışındaki acıma duygusunun o insanların yüreklerinde açtığı ´diğerlerinden farklı olma´ yarası,... Okunması gereken bir eser. Okuyunca da kütüphanenizde yer alacak zaten. javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerini ziyaret edip kitap üzerine yapılan değerlendirmeleri okuyabilirsiniz. Buradan javascript:ntrTemp(); kitabın sinema filmi hakkında yapılmış yorumu okuyabilirsiniz. Arzu ederseniz filmini izleyebilirsiniz.

Kitaptan: *** Herkesin yapacak bir şeyi vardı, onları meşgul edecek, zihinlerini ve ellerini faal tutacak şeyler. Hayatlarını bir bütün kılacak ilgi alanları, faaliyetleri ve amaçları vardı; bütün bunlar enerjilerine doğal bir kaynak ve doğal bir ifade ortamı sağlıyordu. Benimse yalnızca sol ayağım vardı.

*** Daha önce pek fazla okumuyordum. Kitaplar evimizde pek sık görülmezdi. Ekmeğin daha önemli olduğu düşünülürdü. Karnımızı doyurmak zihinlerimizi doyurmaktan daha önemli bir işti.

*** Ancak annem sadece benim geri zekalı olmadığımı söylemekle yetinmiyordu, bunu kanıtlamak için elinden geleni de yapıyordu. Görev bilinciyle değil, sevgiyle yapıyordu bunu. Bu yüzden bu kadar başarılıydı.

*** Yalnızdım, kendi dünyama hapsolmuştum, diğerleriyle iletişim kuramıyordum; varlığımı onların varlığından ayıran, beni onların hayatı ve faaliyetleri dışında tutan camdan bir duvar vardı sanki.

*** İnsanların gözünde ayak parmaklarımla resim yapıyor olmam müthiş bir şeydi ve bana şanslı olduğumu söylüyorlardı; evet, doğruydu. Fark edilen bir çocuktum. Ama sol ayağımla resim yapmam nasıl bir fark yaratacaktı? Fark edilen biri olmamın ne faydası vardı? Ben fark edilen biri olmak istemiyordum, diğer insanlar gibi sıradan olmak istiyordum. Diğer insanların elleriyle yaptıklarını sol ayağımla yapmam insanlara harika geliyordu. Belki de öyleydi, bilmiyorum. Ellerimi kullanamadığım için ayaklarımı kullanıyordum; ama bu benim gurur duymamı veya eşsiz olmamı sağlamıyordu.

Arka Kapaktan:

Christy Brown, beyin felcinin bir kurbanı olarak dünyaya geldi. Buna rağmen, yardımamuhtaç bu küçük bebek, İrlanda edebiyatının devleri arasında yerini alacak bir yazarın muhteşem hayal gücünü ve duyarlı zekasını barındırmaktaydı.

Bu, Christy Brown´ın kendi hikayesidir. Yazarın, sol ayak parmaklarıyla yazmayı, resim yapmayı ve daktilo kullanmayı öğrenmek için çocukluğundagösterdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Bu tarzda yazdığı diğer bir kitabı ´Down All The Days´ en çok satan kitaplar arasına girmiştir.
Sol Ayağım; Christy Brown´ı Daniel Day-Lewis´in canlandırdığı, çok başarılı bir filme konu edinilmiştir.
´Sürükleyici, eğlenceli ve ilham verici´
- Irish Times
´Erdemli ve hiçbir şekilde yozlaştırılmamış bir cesaret öyküsü´
- Sunday Times
´Modern zamanın edebi başyapıtlarından biri´
- Irish Times