Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Sultanı Öldürmek

Sultanı Öldürmek

SULTANI ÖLDÜRMEK - Ahmet Ümit / Roman - Polisiye

Polisiye ve Ahmet Ümit edebiyatımızda ayrılmaz ikili oldular. Polisiye - macera tarzı ilginizi çekiyorsa ara vermeden başlayıp bitrebileceğiniz bir roman olmuş, diğer bir çok eseri gibi.

´´Şahane bir aşk, çoğu zaman harcanmış bir hayat demektir…
Ahmet Ümit´in ustalıkla kaleme aldığı cinayet-aşk-tarih üçgende işlenmiş harika bir roman…
Kitap ilk cümlesinden itibaren kurgusuyla okuyanını öyle bir sarıyor ki, çevrilen her sayfada Ahmet Ümit´e hayranlığınız bir kat daha artıyor…
Bazı kitaplar vardır elinizden düşüremezsiniz ama bir yandan da bitmesini istemezsiniz. İşte bu kitap öyle bir kitap…
Özellikle benim gibi tarih meraklılarının aşk ve polisiyeyle süslenmiş bu romanı okumalarını tavsiye ederim… Uzun zamandır iyi bir şey okumadım okuyamadım diyenler için…´´ (Aydanur Duman isimli okur görüşü)

javascript:ntrTemp(); adresinde bir başka okurun kitap hakkında yorumunu okuyabilirsiniz.

Kitaptan: *** Genelleme çoğunlukla yanlış bir metodtur. (Sayfa, 50)

*** İktidar kadından daha tehlikelidir. (Sayfa, 86)

*** Güçsüzlüğünü, başkalarının hatalarını yüzlerine vurarak gidermeye çalışan zavallı bir suretti o. (Sayfa, 86)

*** Hayatı ciddiye almayanları, hayat da ciddiye almaz. (Sayfa, 97)

*** Vicdanı olmayan bir tarihçi, vicdanı olmayan bir yargıçtan daha kötüdür. (Sayfa, 130)

*** Beklemeyi bilmek, en büyük bilgeliktir. (Sayfa,162)

*** Bir türlü anlayamadın asıl önemli olanın güç olduğunu. Kim güçlüyse, patron odur...İnsan denen mahlukun en iyi anladığı dil şiddettir. (Sayfa, 185)

*** Hainler evhamlı olur. (Sayfa, 188)

*** Korkaklar doğal suçlulardır. Hakikatle yüzleşmek yerine, onu görmezden gelirler. (Sayfa, 199)

*** İlim, her zaman hükümdardan daha güçlüdür. Daha uzun ömürlü... Bu toprakların tarihi, ilmin önemini kavrayamayan nice mağlup hükümdarların hikâyeleriyle doludur. (Sayfa, 227)

*** Tarih belagatli laflarla değil, hakikati anlatan kelimelerle yazılır. (Sayfa, 261)

*** Öğrenmenin en iyi metodu dinlemek değil, sormaktır. Dinlerken sadece hafızanızı çalıştırırsınız, sorarsanız mantık da devreye girer. (Sayfa, 324)

*** Tarihini bilmeyen, kendini bilmez derdi. Kendini bilmek istiyorsan önce bu toprakların tarihini öğren. Çünkü kendini bilmeyen sorumluluklarını da bilmez. (Sayfa, 337)

*** Günümüzde olduğu gibi, o zamanlarda da savaş önemli bir geçim kaynağıydı. (Sayfa, 345)

*** Abartılı sevginin de bir tür şiddet olabileceğini, insan ruhunda yıkıcı travmalara yol açabileceğini söylemişti. (Sayfa, 371)

*** Romanlar olmadan hayat çok sıkıcı. (Sayfa, 381)

*** Bağnazlık, nasıl da akıl tutulması yaratıyordu insanlarda. (Sayfa, 482)


(Sayfa, 440)

·http://www.youtube.com/user/KitapOkumak

https://twitter.com/kitap_okumak

https://www.facebook.com/pages/Kitap-Okumak-‰C4‰B0ster-misin/327927040637181

Arka Kapaktan:

´Biri, sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız? ´

Ahmet Ümit´in Nisan ayında yayınlanacak romanı Sultanı Öldürmek bu satırlarla başlıyor. Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikayesi bu. Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikayesi... Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin´in başından geçen dört günlük tuhaf bir serüven. Sapında Fatih Sultan Mehmed´in tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bir tarih profesörü... Bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri ´Ulu Hakan´ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıradışı bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?

´...Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oğlu Murad Han oğlu Fatih Sultan Mehmed Han. İki karanın ve iki denizin hakimi. Allah´ın yeryüzündeki gölgesi. Kostantiniyye´yi zapt eden padişah. Roma İmparatorluğu´nun doğal varisi, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı ırklardan yepyeni bir millet yaratma aşkıyla yanıp tutuşan kudretli hükümdar. Uçsuz bucaksız ovalarda at koşturan ordular. Kılıç sesleri, savaş naraları, korku çığlıkları. Ardı ardına düşen şehirler, ardı ardına yıkılan devletler, ardı ardına el değiştiren kaleler. Kırk dokuz yaşında dünyaya nam salmış bir hükümdar. Ve değişmez kader. Akşama kavuşan gün. Ecel şerbetini içen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed´in şüpheli ölümü. Ve onun iki şehzadesi. İkiye bölünen saray, ikiye bölünen devlet, hiçbir şeyden haberi olmayan bir halk. Ve iki şehzadenin kanlı boğazlaşması sürerken saray odasında unutulan Fatih Sultan Mehmed Han´ın cansız bedeni...´

Ahmet Ümit, kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih örgüsünde edebiyat okurlarının gözündeki ayrıcalıklı yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.

Harika sürükleyici bir hikayesi var.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.