Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Suskunlar

Suskunlar

SUSKUNLAR - İhsan Oktay Anar / Roman

Çok farklı bir üslubu var yazarın. Okumaya başladığınızda her cümlede kitabın içinde olmalısınız, yoksa ipin ucu kaçabilir :) Nev-i şahsına münhasır yazarımızın beğenenleri her kitabını okumak istiyorlar. Bu farklı üsluba ısınamazsanız okumakta zorlanabilirsiniz. Her şeye rağmen okunmalı. Bu topraklara ve kültürümüze ait farklı kitaplar yazıyor usta kalem.

javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); sayfalarında detaylı iki yoruma ulaşmak mümkün.

Kitaptan: *** Belki de susmak, gerçeği anlatmanın tek yoluydu.
*** Kin şeytanın kahkahasıdır.
*** İnsanın alçaldıkça yükseleceğine veya yükseldikçe alçalacağına inanmıyorum!” dedi. “Şairane bir söz bu. Keşke şairin bu sözü edebî olduğu kadar doğru da olsaydı! Ama bir söz, güzeldir diye doğru kabul edilemez. Güzel söz başka, doğru söz başka! Ben doğruyu söylemeyi tercih ederim, her ne kadar vezinli kafiyeli olmasa da. Bana göre insanlar, alçaldıkça alçalır ve yükseldikçe yükselir. Ben yükselenlerdenim!
*** Aristatalis’in dem vurduğu gibi, gözün vazifesi sadece “görmek” değil, Hakikat’i görmektir. Hakikat’i gören bir göz, artık başka bir şey göremez. Çünkü o artık, başka bir vazifeyle mükellef değildir ve başka bir gayesi de yoktur.
*** Kusur, benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
*** Ne var ki, korku yüreksiz bir insanın nefreti, nefret de cesur bir insanın korkusudur.
*** Hiç kimseye “kötüdür” deme. Aslında onlar, bilmeden iyilik eden insanlardır.

*** Ölmek aslında içindeki şarabı tamamen döküp billur kadehi boşaltmak gibi, her şeyi ebediyen unutmak ve artık hiçbir şey bilmemek demektir.

·https://www.facebook.com/pages/Kitap-Okumak-‰C4‰B0ster-misin/327927040637181

· http://www.youtube.com/user/KitapOkumak

· https://twitter.com/kitap_okumak

Arka Kapaktan:

Eflatun rengi hayaller kuran bir "suskun"un sözleridir, bu roman. İşittiğini gören, gördüğünü dinleyen, dinlediğini sessizliğin büyüsüyle sırlayan ve tüm bunların görkemini hikaye eden bir adamın alçakgönüllü dünyasına misafir olacaksınız, satırlar akıp giderken. O ise, muzip bir tebessümle size eşlik edecek, sessizce... Sayfaları birer birer tüketirken, benzersiz erguvanî düşlerin "gerçekliği"nde sema edeceksiniz ve bu düşlerden adeta başınız dönecek. Hayat kadar gerçek, düş kadar inanılmaz bu dünyanın tüm kahramanlarının seslerini duyacak, nefeslerini hissedeceksiniz. Çünkü Suskunlar, sessizliğin olduğu kadar, seslerin ve sözlerin, yani musikînin romanıdır. Sonsuzluğun derin sessizliğinin "nefesini üfleyen" ve ona "can veren" bir adamın hayallerinin ete kemiğe bürünmüş kahramanları, en az sizler kadar gerçektir; ya da siz, en az onlar kadar bir düş ürünü... Bağdasar, Kirkor, Davut, Kalın Musa, İbrahim Dede Efendi, Rafael, Tağut, Veysel Bey ve diğerleri... Onlar, sessizliğin evreninden İhsan Oktay Anar´ın düş dünyasına duhûl ederek suskunluklarını bozmuşlardır.Bir meczûp aşkı tattı, bir aşıksa aşkına şarkılar yazıp ruhunu maviyle bezedi; diğeri, kaybolduğu dünyada bir sesin peşine düşerek kendini buldu. Neva, belki de, herkesin aşık olduğu bir kadının pür hayaliydi. Hayalet avcısı, kendi ruhunu yakalamaya çalıştı. Zahir ve Batın ise, zıtlıkların muhteşem birliğinde denge bulan iki ayrı gücün cisimleşmiş haliydi."Suskunlar"ı okuduktan sonra aynaya bakmak, yansıyan aksinizde gerçeği görmek, gördüğünüzü işitmek ve duyduklarınızla sağırlaşıp susmak isteyeceksiniz. Sayfalar tükenip bittiğinde, kim bilir, belki de "suskunlar"dan biri olacaksınız...

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.