Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Merkez Efendi

Merkez Efendi

MERKEZ EFENDİ - Hasan Kallimci / BİYOGRAFİ - Roman

Denizli´de bulunan okur dostlarımızdan biri, bizden alıp okuduğu kitapları iade ederken, nezaket gösterip hediye olarak bu güzel biyografik romanı gönderince okumamazlık edemezdik. Hem Osmanlı şehir hayatından izler, hem medrese ve tasavvuf kültürü ile ilgili paylaşımlar kitabı okudukça farklı ve okunabilir kılmış. Tarihi konular ve şahsiyetler, biyografi tarzı romanlar ilginizi çekiyorsa okumanızı öneririz.

İyi ki okumuşuz. Beğendik ve gelecek nesillerimiz okumaları için kitaplığımıza koyduk. Kitabı hediye ederk okumamıza vesile olan kitap dostuna bir kez daha teşekkür ederiz.

http://www.hasankallimci.com/index.php/eserleri/88-gencler-ve-kitap-dostlari-icin-eserleri adresinden yazarın kişisel sitesine ulaşabilirsiniz.

· https://www.facebook.com/pages/Kitap-Okumak-‰C4‰B0ster-misin/327927040637181

· http://www.youtube.com/user/KitapOkumak

https://twitter.com/kitap_okumak

Tanıtım Bülteninden :

"Mesir macunu"nu bilir misiniz?

Mesir macunu, Merkezefendi´ nin kırk bir çeşit baharat kullanarak yaptığı bir tatlı ki, bu tatlı, Kanuni Sultan Süleyman´ ın annesi Hafsa Sultan´ ın derdine derman olmuştur. Ol sebeple de Hafsa Sultan, bu macunun bolca karılarak Sultan Camii´nden halka saçılmasını buyurmuştur. 473 yıldır da mesir macunu "Manisa Mesir Şenlikleri" nde Sultan Camii´ nden halka saçılmaktadır.

Mesir macununun mucidi Merkezefendi, Denizli doğumlu bir kültür değeridir.

Ancak Merkezefendi adı Manisa´ da yağtığı mesir macunuyla özdeşleşmiş ve Merkezefendi Manisa´ya mal olmuştur.

Denizli Belediyesi, Denizli doğumlu olması hasebiyle olsa gerek, çok geç de olsa Merkezefendi´yi sahiplenmiş ve onun adına çeşitli çalışmalar yapmaya ve yaptırmaya başlamıştır. Bu çalışmalardan biri de Hasan kallimci´nin yazdığı "Merkezefendi" romanıdır.120 sayfalık bu belgesel roman, Denizli Belediyesi Kültür Yayınları arasında yayımlandı ve kitabın bu yıl ikinci baskısı yapıldı.

Hasan Kallimci, bu kitapta, Merkezefendi´nin hayatını mümkün olduğunca aslına sadık kalarak bir roman kurgusuyla okura sundu.

Kitap, Merkezefendi´ nin, daha doğrusu Musa´nın Denizli ili, Buldan ilçesi, Sarımahmutlu köyünde dini merak eden,öğrenen, öğrendikçe daha çok soran bir çocuk oluşunun anlatımıyla başlıyor. (Medresede hoca olmak…)

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.