Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Serenad

Serenad

SERENAD - Zülfü Livaneli / ROMAN

Tek kelime ile muhteşem. Ocakta yemeğiniz, tamamlamanız gereken bir raporunuz varsa bu kitaba başlamayın. Çünkü elinize alınca bırakamayacaksınız. İlk sayfadan en son sayfa ya, son satıra kadar sizi içine alacak ve bırakmayacak. Bir kaç sayfa okuyunca zaten kanaatiniz oluşacak ve kütüphanenizde yer alacak nadide eserlerden biri olduğunu göreceksiniz. Aslında bazı kitaplar hakkında çok şey yazmamak daha sağlıklı bir yorum olabilir. Bu "Eser" her evde okunmalı ve kitaplıklarda yer verilmeli. Hayatınıza bir çok şey katacağına inanabilirsiniz.

kitaplarimolmadanasla.blogspot.com.tr/search veya javascript:ntrTemp(); linklerinde Serenad üzerine yapılmış değerlendirmeler okuyabilirsiniz.

Kitaptan : *** Adil olanın peşinden gidilmesi doğrudur, en güçlünün peşinden gidilmesi ise kaçınılmazdır. Gücü olmayan adalet acizdir; adaleti olmayan güç ise zalim. Gücü olmayan adalete mutlaka karşı çıkan olur, çünkü kötü insanlar her zaman vardır. Adaleti olmayan güç ise töhmet altında kalır. Demek ki adalet ile gücü bir araya getirmek gerek; bunu yapabilmek için de adil olanın güçlü, güçlü olanın ise adil olması gerekir.
Adalet tartışmaya açıktır. Güç ise ilk bakışta tartışılmaz biçimde anlaşılır. Bu nedenle gücü adalete veremedik, çünkü güç, adalete karşı çıkıp kendisinin adil olduğunu söylemişti. Haklı olanı güçlü kılamadığımız için de güçlü olanı haklı kıldık.

*** Diyorum ki, savaş kararı alacak olan liderin, mesela George Bush´un, bu kararı almak için bir çocuğu elleriyle öldürmesi şartı konsa. Nasıl olsa binlerce çocuğun idam kararını imzalıyor, bunu yapmak için tek bir çocuğun canını alması gerekse. İyi olmaz mı? Çünkü kendileri sıcak ofislerinde bir imza atıyor, bir damla kan bile görmeden yaşıyorlar. Ama bombardımanlarda yüz binlerce kadın ve çocuk ölüyor. Başkanın suçu yok, emir kulu pilotun suçu yok, o zaman suç kimde abi? Bu insanları basılan bir düğme mi öldürüyor?

*** Bizim korkunç bir diktatör olarak tanıdığımız Adolf Hitler, her şeyi kitabına yani demokratik sisteme uygun yapıyor, kişisel imparatorluğunu adım adım kuruyordu. Halkın çoğunluğu, sanayiciler ve kurumlar, arkasındaydı ve onun niyetlerinden hiç kuşku duymadan olanca güçleriyle destekliyorlardı. Bugün okuyunca insan, koskaca bir ülkenin bu kadar uyumasına, gerçeklere gözünü kapatmasına inanamıyor ama Hitler parlementoyu da devre dışı bırakmanın yolunu bulmuştu. Daha iktidardaki ikinci ayını bile doldurmadan, 24 Mart 1933´te parlamentonun denetim yetkisini ortadan kaldıran ve hükümete sınırsız bir özgürlük alanı getiren "Yetki Kanunu"nu, bizzat parlementoya onaylatmıştı. Bundan sonra onu denetleyecek hiçbir güç kalmamıştı ortalıkta. Her zaman olduğu gibi, cehenneme giden yollar iyi niyet taşlarıyla döşenmişti. (Sayfa 205)

· https://www.facebook.com/pages/Kitap-Okumak-‰C4‰B0ster-misin/327927040637181

· http://www.youtube.com/user/KitapOkumak

https://twitter.com/kitap_okumak

Kategorisi : BEŞ YILDIZ

Akıcılık : Gayet sürükleyici bir kitap. Kimi kitaplarda konu epey sonra sarmaya başlar. Bu eserin hemen sizi sardığını hissedeceksiniz.

Hayata Katkı : Hayatımıza yaptığı katkılar ve değerli farkındalıklar için Üstad Zülfü Livaneli´ ye burdan şükranlarımızı sunarız.

Kalıcılık : Her zaman etkisini ve yerini kaybetmeyecek gerçek bir eser.

Başucu Kitabı : Eski bir dostu arar gibi ara ara elinize alıp sayfalarını karıştacağınıza inanıyoruz. İyi ki kitaplar var, iyi ki Serenad yazılmış

Arka Kapaktan :

Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesinde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duranın (36) ABDden gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagneri (87) karşılamasıyla başlar.1930lu yıllarda İstanbul Üniversitesinde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şileye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dokunaklı bir aşk hikayesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir. Serenad,60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor. Okurunu sımsıkı kavrayan Serenad´da Zülfü Livanelinin romancılığının en temel niteliklerinden biri yine başrolde: İç içe geçmiş, kaynaşmış kişisel ve toplumsal tarihlerin kusursuz Dengesi.