Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Beşinci Dağ

Beşinci Dağ

BEŞİNCİ DAĞ - Paulo Coelho / ROMAN

İlyas peygamberin hayatından bir kesidin alındığı roman, oldukça akıcı ve hayata dair farkındalıklar sağlayabilecek çıkarımlarla dolu. Biz her zaman ki gibi bir kitap dostumuzun önerisi ile okuduk ve gelecek nesillerimiz de okuyup yararlansın diye kütüphanemize koyduk. Öneririz. javascript:ntrTemp(); veya http://blog.milliyet.com.tr/besinci-dag--paulo-coelho/Blog/?BlogNo=44640 adreslerinden daha detaylı yorumlara ulaşabilirsiniz.

Arka Kapaktan : Beşinci Dağ, İlyas Peygamberin romanlaştırılmış öyküsü. İ.Ö. 870 yılında İsrail´den ve bu ülkenin korkunç kraliçesi Yezavel´den kaçıp Fenike´ye sığınan İlyas, orada, Tanrının İsrail´e yeniden dönmesine izin vereceği günü beklerken, onu kucak açan, evinde ağırlayan dul kadına ve oğluna büyük bir sevgiyle bağlanır. Ne var ki, Asurluların saldırısıyla yerle bir olan Akbar kentinde, sevdiği ve hiçbir zaman açılamadığı bu güzel kadın yıkıntılar altında kalarak can verir. İlyas, sevgisinin gücüyle, ona verdiği sözü yerine getirmek için, Akbarlılara önderlik edip kentin yeniden kurulmasını sağlar. Tanrının çağrısı üzerine, sevdiği kadının, sonradan kenti yönetecek olan oğlunu orada bırakarak İsrail´e geri döner. Beşinci Dağın doruğunda, başımıza gelen felaketlerin birer ceza değil, aşmamız gereken bir meydan okuma olduğunun bilincine varır. Paulo Coelho´ya göre, yaşamımızda karşılaştığımız engellerin, acıların, hüzünlerin hepsi, erince ve mutluluğa açılan birer kapı. Bu erince ve mutluluğa ulaşmanın giziyse, ´hiçbir zaman vazgeçmemek´. Yazdığı kitaplarla bugüne kadar dünyada yirmi milyondan fazla okurla buluşan Paulo Coelho, sıcak ve usta anlatımıyla bir kez daha büyülüyor okurlarını.

Aşağıda antoloji.com dan alınmış bir okur yorumu;

10
Temmuz Gezer 15/10/2009 22:07

Bu kitabı tarifi imkansız bir aşkla seviyorum...Yazgı seni kalın urganlarla bağlamaz...Yazgıyı özgür bırakan yüreğinin hissettikleridir....Duaların kıymetlidir...Ne istediğini bil ve öyle isteki....Seni sonsuz kere seven Rabbinin lütfuna şükrü ezber eyle...Çünkü sen nursun...Nur aydınlıktır....Nur sıcacık şefkattir...Nur başlı başına sevgidir....Ve insan sevdikçe varolur, sevildikçe çoğalır....İbrahim´in içsel çilesi sizin ruhunuzun kurtuluşu olabilir...Tercih sizin kim olduğunuzu bilmek istiyorsanız kendinize sorun....İbrahim´in hikayesiyle kendinizi bulabilirsiniz :)

· https://www.facebook.com/pages/Kitap-Okumak-‰C4‰B0ster-misin/327927040637181

https://twitter.com/kitap_okumak

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.