Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Köprü

Köprü

KÖPRÜ - Ayşe Kulin / ROMAN - Biyografi

Kütüphanemize alıp almamakta tereddüt ettiğimiz kitaplardan biri oldu. Veda isimli romanda olduğu gibi bu kitabında da yazar resmi tarihin sözcülüğünü yapmakta ve nefret suçunun kıyılarında dolaşarak her zaman ki toplum mühendisliği rolüne soyunmuş gibi duruyor. Resmi tarihin beyinlere kazımaya çalıştığı gibi tüm Kürtler cahil, iki yüzlü , menfaatleri için her şeyi yapabilecek basit insanlar olarak işlenmeye çalışılmış. Kürt isyanlarının tek nedeni feodal yapının ve Kürt Beylerinin çıkarlarının bozulması olarak toplumsal şuuraltına işlenmeye çalışılıyor. Yazarımıza Amasya Tamimnamesinin kaybolan 5 sayfasından haberi olup olmadığını ve kaybolan sayfalarda neler olduğunu bilip bilmediğini sorsak ne derdi acaba? Resmi tarihi ezbere tekrarlayan aydınlarımıza bir kez daha hatırlatmak isteriz ki : Irkcılığın her türlüsü insanlığa yapılmış en derin ve sinsi saldırıdır. Kürtlük kötü değil, kötü olan cehalettir. İnsanlığın tek savaşı cehalet ile olmalıdır.Cehaleti gidermenin yolu da ceberrut devletin dayattığı eğitim modelinden geçmez hiç bir zaman.

.Kürtler hakkındaki bu "Nefret Suçu" dolu satırların varlığını ifade etmemiz boynumuzun borcu idi. Zaten kitabın en büyük açmazı da burada. Güneydoğu ´da görev yapan hiçbir öğretmen bu kitabı öğrencilerine okunacak kitaplar listesi içinde veremeyecektir.

Onun dışında cesur insan rahmetli Valimiz Sayın Recep Yazıcıoğlu´nun anısına okunabilecek bir kitap ve her zaman ki gibi yazarın akıcı uslubu bir solukta okunmasını sağlıyor. Valinin anısına ve vatandaşına bir köprüyü çok gören beceriksiz devletin gerçek yüzünü göstermesi yönü ile okunmalı. Başbağlar katliamında köprüyü yapmakta geciken ve oyalayan tüm askeri ve sivil idarecilerin ellerinin kana bulaştığını kavrıyorsunuz. Kitapta ki yan olay ve kahramanlarda hemen hemen gerçeğe yakın olaylardan oluşmakta bu da kitabı daha akıcı hale getirmekte.

http://blog.milliyet.com.tr/kopru-ayse-kulin/Blog/?BlogNo=62202 adresinde bir yoruma ulaşabileceksiniz.

· https://www.facebook.com/pages/Kitap-Okumak-‰C4‰B0ster-misin/327927040637181

· http://www.youtube.com/user/KitapOkumak

https://twitter.com/kitap_okumak

Arka Kapaktan :

Elmas da sargılı kollarını bebeğe uzatmıştı. Canını yakmaktan korkarak usulca bırakmıştı Bayram, oğlunu Elmas´ın kucağına. Şimdi burun burunaydılar Elmas´la Öksüz. Bir dişi hayvanla yavrusu gibi koklaşıyor, burunlarını birbirine sürütüyor, birbirlerinin boynuna gömülüyor ve tuhaf mırıltılar çıkartıyorlardı. Bebenin küçük elleri, Elmas´ın saçlarında, Elmas´ın dudakları bebenin yüzünde dolaşıyordu. Elmas, ne diğer hastaları ziyaret edenlerden ne de Bayram´dan hiç utanmadan, hiç gocunmadan, memesini çıkarıp bebenin ağzına vermişti. Bebek mutlu bir kedi yavrusu gibi guruldayarak şapır şupur emiyordu süt akıtmayan, kuru memeyi. Kadınla çocuk birbirleriyle iç içe geçmiş, tek vücut olmuş gibiydiler.Köprü... Olağanüstü bir bürokratın, otuz yıl bekledikten sonra kavuşulan bir köprünün ve doğunun töreye teslim olmuş insanların öyküsü. Ayşe Kulin´in kaleminden.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.