Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Denemeler

Denemeler

DENEMELER - Montaigne / Deneme - Felsefe

Uzun yıllar önce okuduğumuz ve hali ile unuttuğumuz bu eseri, bir otobüs yolculuğu molasında, elimizdeki kitap erkenden bittiği için , mecburen almıştık, iyi ki de almışız. Hem unuttuklarımız hatırladık hem de 500 yıldır neden hala dipdiri durduğunu bir kere daha anlamış olduk. Okuma grubumuz tekrar okumaya başladı. Okuma alışkanlığını yerleştirmek öncelikli amaçlarımızdan bir olduğundan, biz özellikle sadeleştrilmiş bu baskının okunmasını öneririz. Yoksa bir felsefe öğrencisi iseniz veya bu tür derinliği olan eserler konusunda geniş bir arşiviniz varsa tabii ki orijinal baskıya sadık kalan tercümeleri okuyacaksınızdır . Bu esere zaman ayırmanızı öneririz.

http://blog.milliyet.com.tr/montaigne---denemeler/Blog/?BlogNo=314335 linkinde bir yorum okuyabilirsiniz.

https://www.facebook.com/pages/Kitap-Okumak-‰C4‰B0ster-misin/327927040637181

· http://www.youtube.com/user/KitapOkumak

https://twitter.com/kitap_okumak

Arka kapaktan :

Montaigne az sayıda insan için yazdığını iddia etse de, Denemeler bugün hala dünyanın her yerinde aynı etki ve güncellikle yazarının adını parlatmaya devam ediyor. Kendi kendini büyük bir dikkatle, çekincesiz eleştirel bir titizlikle ve dur durak bilmeyen bir nüktedanlıkla gözleyen bu parlak zekanın "yaşamının çoğu gününü ve gününün çoğu zamanını" geçirdiği kütüphanesine çekilerek evrensel insanın portresini dostça bir hava içinde çizdiği sayfalar, zamana meydan okuyarak bugün de bizi düşünmeye, özellikle de kendi kendimizi düşünmeye, sadece kendi özgür düşüncemize ve yargımıza güvenmeye davet ediyor.

Bir yandan bu büyük düşünürün yaşamının tanıkları olurken kendi yaşamımızı da süzgeçten geçirmek, hoş ve tebessüm yaratan satırlarında insanlık hallerini bulmak, onun tasarısını gerçekleştirebildiğinin birer kanıtıdır. Her denemede keşfettiğimiz, bir yaşam, günlük yaşamı içinde bir adam ve böylece kendimiz, kendi yaşamımız olacak. Zira "onun işi ve sanatı, yaşamaktır." Hiçbir kitaba benzemeyen ve hiç kimseye model olma iddiası taşımayan bu kitap, pedagojik bir kendini beğenmişlikten uzak, özgür düşüncenin kalemin ucunda tüy hafifliğinde gezinirken geçmişin büyükleriyle yaptığı hoş bir sohbet ve geleceğin insanlarına (bize) sıcak bir selamdır. Yaşamaktan, özgür düşünceden ve insanın derinliklerine dalmaktan korkmayanlar için bir başucu kitabı

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.